SERP Analizi Nasıl Yapılır?

SERP Analizi Nasıl Yapılır?

SERP, Search Engine Results Page (Arama Motoru Sonuç Sayfası) ifadesinin kısaltmasıdır. Günümüzde öncülüğünü Google’ın yaptığı arama motorları, her gün milyonlarca kullanıcı tarafından ziyaret edilir. Arama motorları, içerik üreticileri ve markaların, hedef kitlelerine ulaşmak için tercih ettiği en önemli araçtır.  

Arama motorlarında oldukça rekabetçi bir alan olan SEO, yani “Arama Motoru Optimizasyonu” (Search Engine Optimization) pazarlamasında SERP, Google’da varlığını sürdüren her site için dikkat edilmesi gereken bir noktadır. 

Kullanıcılar Google üzerinden herhangi bir arama yaptığında, karşılarına milyonlarca sonuç çıkar. SERP analizi, ortaya çıkan bu sonuçların analiz edilmesine verilen isimdir. Bu analiz sonucunda, sayfanızın Google aramalarında üst sıralarda çıkması hedeflenir. 

Peki, SERP analizi nasıl yapılır? Web sitesinin Google sıralamalarındaki yerini önemseyen her içerik üreticisi, marka veya birey, bu analizin nasıl yapıldığını öğrenmelidir. Çünkü belli bir analizden geçmemiş, stratejisi planlanmamış sitelerin, arama motorları sonuç sayfasında başarılı olması beklenmez. 

Neden SERP Analizi Yapmalısınız?

SERP Analizi Nasıl Yapılır?
SERP analizi, arama sıralamaları için rekabeti anlamanızı sağlar.

SEO uygulamalarında, SERP analizinin ayrı bir yeri bulunur, çünkü bu analiz anahtar kelime araştırması gibi uygulamalardan daha detaylı ve verimli sonuçlar üretir. SERP analizi sayesinde web sitenizi geliştirmek için edinebileceğiniz bilgiler aşağıdaki gibi sıralanabilir: 

 • Sayfa Otoritesi (Page Authority)
 • Domain Otoritesi (Domain Authority)
 • İçerik Formatları
 • Kullanıcı Amacı 
 • Organik trafiği artırmak için fırsatlar

Hedef anahtar kelime üzerinden, aramalardaki rekabette önde olmak için SERP analizi yapılması önerilir. SERP analizi sonucunda stratejinizi yenileyebilir, web sitelerinin  arama sonuçları sayfasında kaybolması önlenebilir. 

SERP analizinde, yalnızca arama sonuçlarındaki siteler incelenmez. Sıkça sorulan sorular, öne çıkan snippetler, videolar, alışveriş siteleri gibi içerikler de SERP analizinde incelenmesi gereken alanlardır. Yani, Google aramalarında üst sıralarda çıkabilen herhangi bir alan, SERP analizi için yararlı veriler sağlar. Bu sebeple, organik trafiği artırmak ve sitenin başarısını maksimize etmek için elinizde çok değerli referans noktaları bulunmuş olur. 

SERP analizi yapmanın bir diğer faydası ise kullanıcı amacını anlamanıza yardımcı olmasıdır. Belli anahtar kelimeleri, belli amaçlar için kullanılır. Bu amaçlar, bilgi edinme veya alışveriş gibi farklı alanlar olabilir. Kullanıcı amacını bilmek, sitenin SERP başarısı için oldukça önemlidir. 

Adım Adım SERP Analizi

SERP Analizi Nasıl Yapılır?
SERP analizi yaparken uygulamanız gereken bazı standart adımlar vardır.

SERP analizini gerçekleştirmek için takip edilmesi gereken adımlar bulunur. Her bir adımın özenle gerçekleştirilmesi, daha başarılı bir SERP analizi elde etmenizi sağlayacaktır. SERP analizi nasıl yapılır öğrenmek için, okumaya devam edebilirsiniz. 

1. Bir Excel Tablosu Oluşturun

SERP analizinin ilk adımı, analizin gerçekleşeceği excel dosyasını hazırlamaktır. Açtığınız excel tablosunda, ilk satırdaki kutucuklara yan yana eklemeniz gereken başlıklar aşağıdaki gibidir: 

 • Rakipler
 • Sayfa Başlığı
 • Alt Başlıklar
 • Kelime Sayısı
 • Başlık Önerileri
 • Odak Anahtar Kelime
 • URL
 • Semantik Anahtar Kelimeler 
 • Kelime Sayıları 

Yukarıda yer alan başlıklar, Google arama sonuçlarında başarılı olan siteleri analiz etmeniz için en önemli noktalar baz alınarak hazırlanmıştır. Bu noktada, hangi anahtar kelimenin hedefiniz olduğunu bilmeniz gerekir. Çünkü rakipler, anahtar kelimenize göre belirlenecektir, bir sonraki adım ise odak anahtar kelime üzerinden ilerler. Odak anahtar kelimenin yanı sıra, sitenizle ilgili olabilecek diğer anahtar kelimeler için de SERP analizi yapılması fayda sağlayabilir. 

2. Odak Anahtar Kelimenizi Google’da Aratın 

Tablonuzu oluşturduktan sonra, Google üzerinden odak anahtar kelimenizi aratmanız gerekir. SEO uygulamalarına göre, en üstte çıkan sonuçlar her zaman daha fazla trafik alır. Bu sebeple, odak noktanız üst sıralarda çıkacak olan sonuçları incelemek olursa daha iyi bir analiz gerçekleştirmiş olma şansınız artar. 

3. Üst Sıralardaki Sonuçları Analiz Edin ve Tablonuza Ekleyin 

Üst sıralarda çıkacak olan sonuçlar, size en değerli verileri sağlayacak olan sonuçlardır. Excel tablonuza, arama motoru sonuç sayfasındaki siteleri, reklamları, snippetleri, “kullanıcılar bunu da sordu” kısmını da eklemeniz faydalı olacaktır. 

Tablonuza eklemeye karar verdiğiniz içerikleri belirledikten sonra, tabloyu doldurmanız gerekir. Yukarıda verilen başlıklar üzerinden, rakip sitelerin içerik özelliklerini araştırarak analizinize ekledikten sonra, önünüzde başarılı olan içeriklerin nasıl bir görünüme ve içeriğe sahip olduğuna dair bir tablo olur. 

“Sayfa Başlıkları” kısmına, her bir sayfanın başlığının ne olduğunu yazmanız gerekir. Siteleri ziyaret edip kullandıkları alt başlıklar da “Alt Başlıklar” kısmına eklenir. Her bir içeriğin kelime sayısı da ilgili sütuna ekledikten sonra, başlık önerileri kısmına kendi içeriğinizde kullanmanın mantıklı olabileceği ana ve alt başlık fikirleri eklenir. 

Odak anahtar kelimenizi de tabloya ekledikten sonra, URL kısmına sayfaların linkleri eklenir. Bir sonraki sütuna, semantik anahtar kelimeler eklenir. Yapay zekanın giderek gelişmesi ile gündeme gelen semantik anahtar kelime, arama motorlarında aranan kelimelerin semantik bağlamları incelenerek kullanıcıların aratabileceği diğer kelimelere ifade eder. Örneğin, “psikolog” kelimesini aratan bir kullanıcı, aynı bağlamda “klinik psikolog,” “çocuk psikologu” gibi bu bağlama ait diğer kelimeleri de aratabilir. 

Tablonun en son kısmına ise kelime sayıları eklenir. SERP başarısı elde etmiş sitelerin ortalama olarak kaç kelimelik içerikler ürettiğini analiz edebilmeniz açısından bu kısım önemlidir. 

4. Daha İyi Bir İçerik İçin Neler Yapabileceğinizi Gözden Geçirin

SERP analizinin belki de en önemli kısmı, sizin içeriğiniz için neler yapabileceğinizi gözden geçirdiğiniz kısımdır. Bu adımda, ürettiğiniz içerikte kimsenin bahsetmediği yeni bir açıyı eklemek, en avantajlı yöntemlerden biridir. Google, eşsiz ve hedef anahtar kelime ile en alakalı olan içeriklere öncelik verecektir. 

Rakip sayfaların kullanmamış olduğu anahtar kelimelere öncelik vermek de işinize yarayacaktır. Bu anahtar kelimelerin içerik ile yakından ilgili olması çok önemli bir noktadır. Çünkü, başlık ile alakalı olmayan içerikler SERP sonuçlarında başarılı olmazlar. 

Hedef anahtar kelimenin ne kadar zor bir kelime olduğu da bu adımda dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bazı anahtar kelimelerin SERP sonuçlarında üst sıralarda çıkması daha kolayken, bazıları alandaki rekabet sebebi ile daha zordur. Anahtar kelime araştırmasının iyi yapılması, SERP analizi stratejinizi geliştirmenize ve en verimli sonuçları almanıza yardımcı olacaktır. 

Özet olarak, bu kısımda yapmanız gereken, SERP sonuçlarından elde ettiğiniz bilgiler ışığında, mevcut içeriklerden daha güçlü bir içerik üretmektir. İçeriğin başarısına etki edecek her faktör dikkatlice incelendikten sonra, arama motoru sonuç sayfasındaki en iyi içerikte dahi olmayan özellikler ile hazırlayacağınız, SEO açısından başarılı bir içerik ile SERP üstünlüğü kazanmak mümkün. 

SERP Analizi Örnekleri 

SERP analizi, tamamlandıktan sonra aşağıdaki gibi gözükebilir: 

SERP analizinin rakipler, sayfa başlığı, alt başlıklar, kelime sayısı, başlık önerileri ve odak anahtar kelime kısımları yukarıdaki gibidir.

Serp analizi ihtiyaçlarınız için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Sıkça Sorulan Sorular

SERP Ne Anlama Gelir?

“Search Engine Results Page” ifadesinin kısaltması olan SERP, “Arama Motoru Sonuç Sayfası” anlamına gelir. Arama motorlarında karşınıza çıkan sonuç listesine bu ad verilir.

SERP Snippet Nedir?

SERP snippet, arama sonuçlarında çıkan özel yanıtlara verilen isimdir. Bir soru veya herhangi bir terim aratıldığında, soru içeriğinin direkt yanıtı, içeriklerden önce bir snippet olarak çıkabilir.

SERP Analizi Ne için Yapılır?

SERP analizi, web sitelerinin arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlamak amacıyla yapılan rakip analizidir.

7 / 24 İletişime Geçebilirsiniz

İletişime Geç

Ekip arkadaşlarımız 24 saat içerisinde dönüş yapacaktırlar. 

Thanks for sending Email!

Processing...