Ziyaretçileri Müşteriye Çevirecek 10 İçerik Stratejisi

Ziyaretçileri Müşteriye Çevirecek 10 İçerik Stratejisi

Web sitenize trafik çekmek için harika içerikler üretiyorsunuz, ancak ziyaretçilerinizi müşteriye dönüştüremiyor musunuz? Cevabınız hayırsa stratejinizi gözden geçirmeniz gerekiyor demektir. İçerikler yalnızca ziyaretçileri çekmek için değil, aynı zamanda onları satın almaya ikna etmek için de kullanılmalılardır. Bu yazıda, tam da bunu başarmanızı sağlayacak 10 içerik stratejisi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Aynı zamanda öğrendiklerinizi nasıl uygulayabileceğinize dair detayları da anlattık! 

Yüksek Dönüşümler İçin İçerik Stratejisi Neden Önemlidir?

İçerik stratejileri, iyi yönetildiklerinde sitenizin hedeflerine ulaşmasını sağlayan birer yol haritası olabilirler. Hangi konularda ve türlerde ne sıklıkla paylaşım yapacağınızı belirlemenizi sağlarlar. Hedef kitlenizin ihtiyaçlarına, sorunlarına ve ilgi alanlarına nasıl cevap vereceğinizi planlamanıza da yardımcı olurlar. İçerik stratejisinin genel olarak önemi aşağıdaki gibidir:

 • Ziyaretçilerinize değer katan, faydalı ve kaliteli içerikler sunarsınız. Bu sayede onların güvenini kazanır, marka bilinirliğinizi artırır ve sadık bir kitle yaratırsınız.
 • Hedef kitlenize ürün veya hizmetlerinizin faydalarını, özelliklerini anlatırsınız. Dolayısıyla alışveriş kararlarını kolaylaştırıp satış huninizde ilerlemelerini sağlayarak dönüşüm oranlarınızı artırırsınız.
 • Ziyaretçilerinize çeşitli aşamalarda farklı içerikler sunarsınız. Böylelikle ihtiyaçlarına uygun gönderilerle karşılaşmalarını sağlayarak onları sitenizde tutar ve tekrar ziyaret etmelerini de sağlarsınız.

Müşteri kazanabilmek adına yapacağınız çalışmaların tümünün temelinde doğru bir içerik stratejisi belirlemek yatar.

Güçlü Bir İçerik Stratejisinin İşinize Faydaları

İçerik stratejisi ziyaretçilerinizi müşteriye dönüştürmenin yanı sıra, işletmenize birçok başka fayda da sağlar. Örneğin, uygun metotlarla sitenizin SEO performansını artırabilirsiniz. İçeriklerinizde doğru anahtar kelimeleri kullanarak arama motorlarında daha üst sıralara ulaşır, organik trafiğinizi yükseltir ve rekabet avantajı elde edersiniz.

Sitenizin sosyal medya etkileşimini artırmak da yine içerik stratejileri sayesinde gerçekleşir. İlgi çekici viral öğeler kullanarak çeşitli platformlarda daha fazla beğeni, yorum, paylaşım ve takipçi kazanabilirsiniz. Yanı sıra, sitenizin dönüşümünü optimize edebilmeniz de mümkün olur. İçeriklerinizde harekete geçirici araçlar kullandığınızda da ziyaretçilerinizi ziyaretçilerinizi istediğiniz aksiyonları almaya yönlendirirsiniz. Böylece sitenizin dönüşüm oranını artırırsınız. Bahsi geçen araçlar; mesaj butonları, formlar, açılır pencereler ve kapak görselleri gibi öğelerdir.

Daha Fazla Satış İçin İçeriklerinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

İçerik stratejisinin işletmeniz için faydalarını öğrendikten sonra daha fazla satış için nelere dikkat etmeniz gerektiğine bakalım. İşte ziyaretçilerinizi müşteriye dönüştürecek 10 içerik stratejisi:

1. Dönüşüm Sağlayan Konular Etrafında İçerik Oluşturun

Ziyaretçileri Müşteriye Çevirecek 10 İçerik Stratejisi

İçeriğinizin konusu ziyaretçilerinizin ilgisini çekme ve onları müşteriye dönüştürme noktasında çok etkilidir. Bu nedenle alanı belirlerken hedef kitlenizin ihtiyaçlarını, sorunlarını, merak ettiklerini ve ne aradıklarını göz önünde bulundurmalısınız.

Öncelikle hedef kitlenizin demografik ve davranışsal özelliklerini analiz ediniz. Bu sayede onların kim olduklarını, ne istediklerini, neye ihtiyaç duyduklarını ve nasıl karar verdiklerini anlayabilirsiniz. Hedef kitlenizin sıklıkla sorduğu soruları, yaptığı yorumları, bıraktığı geri bildirimleri ve kullandığı ifadeleri araştırınız. Böylece neleri bilmediklerini ya da neleri öğrenmek istediklerini öğrenebilirsiniz.

Yukarıda bahsedilenlere ek olarak, hedef kitlenizin arama terimlerini ve anahtar kelimelerini de belirlemelisiniz. Böylece tam olarak ne aradıklarını tespit edebilirsiniz. Yanı sıra, onların ilgilendiği, takip ettiği ve paylaştığı içerikleri analiz etmek de iyi bir fikir olabilir.

Paylaşılan adımları izledikten sonra kitlenizin ihtiyaçlarına, sorunlarına ve ilgi alanlarına uygun konular etrafında içerik oluşturabilirsiniz. Bu doğrultuda hazırlanan paylaşımlar; ziyaretçilerinizin dikkatini çekecek, onlara değer katacak ve satın almaya ikna edeceklerdir.

2. Satışa Yönelik Anahtar Kelimeleri Araştırın

Ziyaretçileri Müşteriye Çevirecek 10 İçerik Stratejisi

İçeriğinizin konusunu belirledikten sonra kullanacağınız anahtar kelimeleri araştırmanız gerekir. Anahtar kelimeler, sayfanın arama motorlarındaki görünürlüğünü ve trafiğini artıran, ziyaretçilerinizin niyetleriyle eşleşen ve onları sitenize çeken öğelerdir. Satışa yönelik “keyword” araştırması yapmak için şunları yapabilirsiniz:

 • Anahtar kelime araştırma araçları kullanınız. Bu araçlar farklı opsiyonların aranma hacimlerini, zorluklarını, tıklama oranlarını ve dönüşüm potansiyellerini gösterirler. 
 • Rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeleri analiz ediniz. Böylece onların hangi konularda başarılı olduklarını ve hangi stratejilerle ilerleme kaydettiklerini görebilirsiniz. Ayrıca rakiplerinizin anahtar kelimelerini kullanarak onlarla rekabet etme şansına da sahip olursunuz. 
 • Satın alma amacı taşıyan anahtar kelimeleri tercih ediniz. Bu yolla ziyaretçilerinizin alışveriş kararı vermeden önce aradıkları kelimeleri hedefleyebilir, onlara doğru içeriği sunabilir ve dönüşüm oranlarınızı artırabilirsiniz. Örneğin “en iyi”, “karşılaştırma”, “inceleme”, “indirim”, “fiyat” gibi kelimeler satın alma niyeti yüksek olan seçeneklerdir.

Yukarıdaki adımları izledikten sonra satış anahtar kelimelerini içeriklerinizde kullanabilirsiniz. Bu sözcükler ziyaretçilerinizin arama motorlarında sitenizi bulmalarını ve sayfanızda uzun süre boyunca kalmalarını sağlayacaklardır.

3. Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeleri Hedefleyin

Ziyaretçileri Müşteriye Çevirecek 10 İçerik Stratejisi

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, genellikle üç veya daha fazla kelimeden oluşan, spesifik ve niş öğelerdir. Daha kısa alternatiflerine kıyasla rekabet oranı düşüktür. Ancak, yüksek tıklanma ihtimaline ve dönüşüm potansiyeline sahip olabilirler. 

Bahsedilen durum şöyle de açıklanabilir: Bir sınava girdiğinizde yüz binlerce kişiyle yarışıyorsanız birinci olma olasılığınız düşük olacaktır. Ancak sadece bin rakibiniz olduğu senaryoda ilk sıralara yerleşme ihtimaliniz artar. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler de böyledir. Daha az kişi tarafından tercih edilirler, ilk sıraya yerleşme olasılığı artar. Bu anahtar kelimeleri hedeflemek için aşağıdakileri yapabilirsiniz:

 • Bu tarz anahtar kelime önerileri sunan araçları kullanın. Böylece popüler, alakalı ve niş seçeneklere ulaşabilirsiniz. Ayrıca uzun kuyruklu anahtar kelimelerin arama hacimlerini ve dönüşüm potansiyellerini de görebilirsiniz. Bu sayede sitenizin hedeflerine uygun uzun kuyruklu kelimeler seçebilirsiniz.
 • Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri soru şeklinde kullanırsanız ziyaretçilerinizin merak ettiklerine yanıt veren içerikler oluşturabilirsiniz. Ayrıca arama niyetlerine uygun paylaşımlar sunabilir ve onları sitenize çekersiniz. Örneğin “en iyi buzdolabı” yerine “en iyi buzdolabı nasıl seçilir?” gibi uzun kuyruklu bir anahtar kelime kullanmak faydalı olabilir.
 • Seçtiğiniz kelimeleri; başlık, alt başlık, giriş, sonuç ve meta açıklaması gibi önemli yerlerde de kullanınız. Böylece arama motorlarının içeriğinizin ne hakkında olduğunu anlamasını sağlayarak SEO performansını ve tıklanabilirliğini artırmış olursunuz.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler ziyaretçilerinizin sitenize ulaşmalarını, ilgilendikleri sayfaları bulmalarını ve ayrılmadan önce satın alma kararı vermelerini sağlayacaklardır.

4. Kullanıcıların Arama Niyetini Anlamaya Çalışın

Ziyaretçileri Müşteriye Çevirecek 10 İçerik Stratejisi

Arama niyeti, kullanıcıların arama motorlarına girdikleri kelimelerle ne elde etmek istediklerini ifade eder. Ziyaretçilerin hedefleri genellikle araştırma yapmak, karşılaştırmak ya da satın almak olabilir. Bunları daha iyi anlamak adına analiz gerçekleştirebilmek içinse aşağıdaki maddeleri uygulayabilirsiniz:

 • Kullanıcıların en sık kullandığı arama kelimelerini belirleyerek neye ihtiyaç duyduklarını daha iyi anlayabilirsiniz. Örneğin, hedef kitleniz saç bakımıyla ilgilenen kişilerse ve genellikle “nasıl yapılır?” kuyruğuna sahip aramalar yapıyorlarsa siz de buna uygun içerikler üretebilirsiniz.
 • Kullanıcıların arama sonuçlarında tıkladıkları siteleri ve içerikleri analiz ediniz. Bu sayede hangi sitelere güvendiklerini, nelerden memnun kaldıklarını ve hangilerinden hoşlanmadıklarını görebilirsiniz.
 • Ziyaratçilerinizin sitenizdeki davranışlarını ve geri bildirimlerini inceleyiniz. Böylece sayfalarınızda ne bulduklarını, neleri sevdiklerini ya da sevmediklerini anlayabilirsiniz.

Yukarıdaki maddeleri uygulayarak kullanıcıların arama niyetlerine uygun, sorularına cevap veren, ihtiyaçlarını karşılayan ve satın alma kararlarını kolaylaştıran içerikler sunabilirsiniz.

5. Rakiplerinizi Analiz Edin

Ziyaretçileri Müşteriye Çevirecek 10 İçerik Stratejisi

Rakiplerinize dair raporlar oluşturmak, içerik stratejinizi geliştirmede önemli bir adımdır. Onların güçlü ve zayıf yönlerini, metotlarını ve taktiklerini öğrenmenizi sağlar. Rakiplerinizi analiz etmek için yapabileceklerinizse aşağıda listelenmiştir: 

 • Rakiplerinizi belirleyiniz. Sizinle aynı hedef kitleye, ürüne ya da hizmete ve benzer anahtar kelimelere sahip kişilerle rekabet edebilirsiniz. Belirleme sürecinde SEO araçlarından yararlanmanız süreci hızlandıracaktır.
 • Rakiplerinizi; sitelerinin SEO performansları, sosyal medya etkileşimleri, içerik kaliteleri, dönüşüm oranları ve müşteri memnuniyetleri gibi kriterlere göre değerlendirmelisiniz. Bu sayede nerede başarılı, nerede başarısız olduklarını görebilirsiniz.
 • Sektördeki diğer kişilerin hangi alanlarda içerik ürettiğini ve hangilerinin daha çok tıklama aldığını araştırmalısınız. Böylece benzer bir yol takip ederek sizler de başarıya ulaşabilirsiniz.

Paylaştığımız öneriler rakiplerinizi daha iyi anlamanızı sağlayacaktır. Unutmayınız ki, sektörünüzdeki herhangi bir isimle rekabet etmeden önce onu iyi tanımanız gerekir.

6. Müşteri Yolculuğunu Anlamaya Odaklanın

Ziyaretçileri Müşteriye Çevirecek 10 İçerik Stratejisi

Müşteri yolculuğu kavramı, ziyaretçilerinizin sitenizle ilk temaslarından satın alma kararlarına kadar geçirdikleri süreci ifade eder. Bu aşamaları anlamaya odaklanmak için aşağıdakileri yapabilirsiniz:

 • Hedef kitlenizin ihtiyaçlarını, sorunlarını, beklentilerini ve amaçlarını belirleyiniz. 
 • Müşteri yolculuğunun her aşamasında karşılaştıkları zorlukları ve riskleri tespit ediniz. Bu sayede neden tereddüt ettiklerini ya da satın alma kararlarından nasıl vazgeçtiklerini anlayabilirsiniz.
 • Müşterilerinize değer katan, faydalı, kaliteli içerikler sunarak onların sorularını yanıtlayabilir, çözebilir ve hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Sıralanan tavsiyeler sayesinde ziyaretçilerinizin sitenizle ilgili deneyimlerini iyileştirebilir, memnuniyetlerini artırabilir ve sadakatlerini kazanabilirsiniz.

7. İçeriklerinizi Güncellemeyi ve Geliştirmeyi İhmal Etmeyin

Ziyaretçileri Müşteriye Çevirecek 10 İçerik Stratejisi

İçeriğinizi güncelleyip geliştirerek sitenizin SEO performansını, sosyal medya etkileşimini, dönüşüm oranını ve müşteri memnuniyetinizi artırabilirsiniz. Üstelik arama motorlarına da o içeriklerle hala ilgilenmekte olduğunuzun sinyalini vermiş olursunuz. Bu durum size birçok avantajla geri döner. Var olan paylaşımı yenilemek ve iyileştirmek için aşağıdaki işlemleri yapmanız gerekir:

 • İçeriğinizin performansını ölçünüz. Trafiğini, tıklanma oranını, okunma süresini, yorum sayısını ve geri dönüş oranını takip ediniz. Bu sayede hangilerinin güncellenmeye ihtiyaç duyduğunu tespit edebilirsiniz.
 • Hazırladığınız gönderideki bilgileri, verileri, istatistikleri, kaynakları, görselleri, bağlantıları ve gerekirse anahtar kelimeleri güncelleyiniz. Bu şekilde doğruluk, güvenilirlik ve alaka düzeyi faktörlerini artırabilirsiniz.
 • İçeriğinizin başlık, alt başlık ve meta açıklaması gibi özelliklerini iyileştiriniz. Bunu yaparsanız SEO performansını, tıklanabilirliğini ve okunabilirliğini artırırsınız.
 • SEO alanındaki gelişmeleri takip ediniz. Birkaç hafta önce backlink eklemek içeriklerinize değer katarken şimdi çok tavsiye edilmiyor olabilir. Her ne kadar bu sadece bir örnek olsa da benzer değişimleri takip ederek stratejilerinizi devamlı yenileyebilirsiniz.

Yukarıdaki adımları takip ederek içeriklerinizin performansını, kalitesini ve değerini artırabilir, ziyaretçilerinizi müşteriye dönüştürebilirsiniz.

8. Evergreen Konular Hakkında İçerikler Üretin

Ziyaretçileri Müşteriye Çevirecek 10 İçerik Stratejisi

Evergreen konular; zaman içinde eskimeyen, sürekli ilgi çeken, uzun ömürlü ve değerli konulardır. Bunlar hakkında içerik üretmek stratejinizin önemli bir parçası olmalıdır. Böylece sitenizin SEO performansını artırabilirsiniz. Bahsi geçen tarzdaki konuları belirlerken hem genel hem de niş kategorileri göz önünde bulundurmanız gerektiğini de unutmayınız.

9. Bloglarınızdan Ürün Yönlendirmeleri Yapın

Ziyaretçileri Müşteriye Çevirecek 10 İçerik Stratejisi

Bloglarınızdan ürün yönlendirmeleri yaparak ziyaretçilerinizi müşteriye dönüştürme noktasında etkili bir adım atabilirsiniz. Bunu yapabilmek içinse aşağıdaki statejileri uygulayabilirsiniz:

 • Blog sayfalarınızda ürün veya hizmetlerinizin faydalarını, özelliklerini, kullanım şekillerini, müşteri yorumlarını anlatınız. Bu sayede ziyaretçilerinize işletmenizin ne kadar değerli ve güvenilir olduğunu göstermiş, satın alma kararlarını kolaylaştırmış olursunuz.
 • Markanızla ilgili olan soru-cevap, karşılaştırma ve inceleme gibi içerik türlerini kullanınız. Bu tekniği uygulayarak ziyaretçilerinize ürün veya hizmetleriniz hakkında daha fazla bilgi verebilirsiniz.
 • Ürün veya hizmetlerinize yönlendiren link, buton, banner, pop-up gibi dönüşüm araçları kullanınız. Böylece ziyaretçilerinizi satış sayfasına ya da iletişim formuna yönlendirerek alışveriş süreçlerini hızlandırabilirsiniz.

Bahsedilen metotları uygulayarak blog sayfalarınızı hareketlendirebilir, ürün yönlendirmeleri yapabilirsiniz. Sonucundaysa ziyaretçilerinizi müşteriye dönüştürebilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz.

10. Ziyaretçiler İçin Değerli Bilgiler ve Karşılaştırmalar Sunun

Ziyaretçileri Müşteriye Çevirecek 10 İçerik Stratejisi

Ziyaretçiler için değerli bilgiler ve karşılaştırmalar sağlayarak, onları müşteriye dönüştürmek için son adımı atabilirsiniz. Hedef kitlenizle nitelikli araştırma sonuçlarınızı paylaşmak onlara  ihtiyaç duydukları birçok şeyi kazandırabilir. Böylece değer kazandıran ve markanızın itibarını iyileştiren içerikler de üretmiş olursunuz. 

Eğer bir ziyaretçi, arama motorlarında bilgi edinmeye yönelik bir araştırma yapar ve sizin sitenizden ihtiyaç duyduğu tüm ayrıntıları öğrenirse avantaj kazanırsınız. Bu kişi direkt olarak potansiyel bir müşteriye dönüşür. 

10 Adımda İçerik Üreticisi Nasıl Olunur?” yazısı da ilginizi çekebilir. İyi bir içerik üreticisi olmak için tıklayarak detayları öğrenebilirsiniz.

7 / 24 İletişime Geçebilirsiniz

İletişime Geç

Ekip arkadaşlarımız 24 saat içerisinde dönüş yapacaktırlar. 

Thanks for sending Email!

Processing...