Makale Özgünlük Testi Yapabileceğiniz Siteler 

Makale Özgünlük Testi Yapabileceğiniz Siteler

Web sitelerine yazılan çeşitli yazılarda, oluşturulan içeriklerin özgünlüğü önem taşır. Bu yazıların daha önce başkaları tarafından hazırlanmış olmaması gerekir ve bu durumun önüne makale özgünlük testi yaparak geçilir. Yazdığınız içerikleri, internet üzerinde özel olarak hazırlanmış çeşitli siteler ve uygulamalar üzerinden test edebilirsiniz. İntihal programları;

 • SEO yazarları,
 • Üniversite öğrencileri,
 • Yazarlar tarafından yaygın olarak kullanılır. 

Yazdığınız makale ve herhangi bir yazının kopyasız olmasını istiyorsanız, şimdi size önereceğiniz araçlar fazlasıyla işinize yarayacak!

Makale Özgünlük Testi Nedir?

Çeşitli kaynaklardan alınan bilgilerin direkt olarak çalışmaların içerisine aktarılması, fark edilmeden de olsa emek hırsızlığına yol açabilir ve bu duruma da kısaca intihal adı verilir. Hazırlanan çalışmaların hangi oranda intihal içerdiğini öğrenmek için makale özgünlük testi gerekir. Raporlarda çıkan %2 ve üstü intihal oranları, birtakım düzeltmeler gerçekleştirildikten sonra ortadan kalkar. Özgün yazılar, internet ortamı içerisinde görünürlüğünü arttırarak doğru kitlelere hitap eder.

Makale Özgünlük Testi Neden Yapılır?

Makale Özgünlük Testi Yapabileceğiniz Siteler
Eğer Google ve diğer arama motorlarında görünür olmak istiyorsanız içerikleriniz özgün olmalıdır.

Daha önce yapılan çalışmaların ve hazırlanan içeriklerin tekrar edilmemesi amacıyla yapılan intihal testleri, emek hırsızlığının ve kopya yayınların önüne geçer. Kopya yazılar hem hukuki yönden hem de Google tarafından cezalandırılabilir. Bu durumun olmaması adına intihal oranını en düşük seviyede tutmalı ve alıntılardan belirli kriterlere uyarak yararlanmalısınız. Herhangi bir içerikte intihal oranının yüksek olmasına sebep olan faktörler şunlardır:

 • Bir çalışmanın tamamını alarak yalnızca yazarın adını değiştirmek.
 • Kaynak belirtmeden alıntı yapmak.
 • Alıntı yapmak için izin verilmeyen bir çalışmanın kullanılması.
 • Yapılan araştırmada kaynak belirtmemek.
 • Çalışmada, çalışma içerisinde yer alan araştırmaların adını belirtmemek.
 • Öncesinde yazılan bir yazıyı, tarih değiştirerek tekrardan yayınlamak.

İçerik ve makale yazımında fazlasıyla önemli olan bu kriterlere dikkat ederek içeriğinizi hazırlamak, intihal oranı düşük ve tamamen özgün bir çalışma yapmanız için yeterlidir.

Makale Özgünlük Testi Nasıl Yapılır?

Web sitesindeki işleyişin doğru bir şekilde ilerleyebilmesi için hazırlanan çalışmaların tamamen yeni ve kopyalanmamış olması gerekir. Son zamanlarda sıklıkla kullanılan internet kaynakları, hayatın pek çok alanından bilgilerle doludur. Konuyla ilgili yazılan makaleler, arama motorları tarafından sunulan makale özgünlük testi kurallarına göre incelenir.

Testi yapabilmek için öncelikle hazırlamış olduğunuz yazıyı kopyalamanız gerekir. Bu yazıyı daha sonra, web adresleri üzerinden tercih ettiğiniz ücretli veya ücretsiz intihal programlarına yapıştırmalısınız. Programın üzerinde genellikle ‘intihal testi yap’ butonu bulunur. Bu butona tıklayarak testi başlatabilirsiniz. Dil yapısı ve gramer özellikleri açısından incelenen çalışma, yüzdelik oranlarla raporlanır.

En Çok Kullanılan Makale Özgünlük Testi Siteleri

Makale Özgünlük Testi Yapabileceğiniz Siteler
Makale özgünlük testi için kullanabileceğiniz çok sayıda araç vardır.

Dijital kaynaklar üzerinde pek çok intihal programı bulunuyor. Bu programlar ücretli veya ücretsiz seçenekleriyle kullanıcılarına sunuluyor. Bazı programlar, sundukları yüksek performans ve kolay kullanım yapısı sayesinde kullanıcılar tarafından daha sık tercih ediliyor. En çok tercih edilen araçları sizler için derledik:

Quetext

Makale Özgünlük Testi Yapabileceğiniz Siteler
Quetext

Güncel olarak kullanılan intihal programlarından olan Quetext, hazırlamış olduğunuz içeriklerdeki benzerlik oranlarının tespit edilmesi için en iyi seçeneklerden biridir. Kolay bir arayüze sahip olan bu program, sunmuş olduğu derin arama seçeneği ile oldukça detaylı bir inceleme gerçekleştirir. Profesyonel sürümü sayesinde gelişmiş özelliklerinden yararlanabileceğiniz intihal tespit aracında, yazılarınız en kolay şekilde taranır ve raporlanır. Quetext, tez ve blog yazılarında sıklıkla tercih edilir.

Sistemin kullanımı için öncelikle web sitesine giriş yapmanız gerekir. Kopyalamış olduğunuz içeriği, metin kutucuğuna yapıştırdıktan sonra ‘check for plagiarism’ seçeneğine tıklayın. Birkaç dakika süren inceleme işleminden sonra intihal raporunuz ekran üzerinde görünür. İntihal programı 1000 kelimeyle sınırlıdır. 1000 kelimeden uzun olan metinlerinizi ikiye bölerek test edebilirsiniz.

PlagiarismChecker

Makale Özgünlük Testi Yapabileceğiniz Siteler
PlagiarismChecker

İntihal denetleyicisi anlamına gelen Plagiarism Checker, genellikle akademik alanda kullanılır. Basit adımlardan oluşan birkaç işlem sayesinde kolayca gerçekleştirebileceğiniz testlerinizde, yazılarınızın özgünlüğünü tespit edebilirsiniz. Tıpkı Quetext gibi kullanılan bu program, şu prosedürlerden oluşur:

 • Metin öğelerini belirler.
 • Tüm belgeyi, anlamsal açıdan ilişkili ifadelerden oluşan parçalara böler.
 • Karakterleri ve sembolleri filtreler.
 • Kaynaklar üzerinde yer alan intihalleri tespit eder.
 • Büyük veri yığınlarının daha fazla izlenebilmesi için çeşitli algoritmaları oluşturur.
 • Karşılaştırma yapabilmek için arama motorlarını kullanır.
 • İntihal raporunu oluşturur.

Tüm bu prosedürleri ve adımları uyguladıktan sonra birkaç dakika içerisinde makale özgünlük testi tamamlanır.

SmallSEOTolls

Makale Özgünlük Testi Yapabileceğiniz Siteler
SmallSEOTools Plagiarism Checker

Ücretsiz bir şekilde intihal taraması yapan SmallSEOTolls, başka bir denetleyici olan Plagiarism Checker kapsamında çalışır. Kolay ve kullanışlı bir sisteme sahip olan bu programda, rahat bir şekilde makalelerinizi inceleyebilirsiniz. Güvenilir bir şekilde tarama yapan sistem, birçok benzerlik tespit programında olduğu gibi birkaç adımda ve kısa sürede içeriklerin raporlanmasını sağlar. Uygulamanın kullanım adımları şunlardır:

 • Tercih ettiğini web tarayıcısı üzerinden, SmallSEOTolls sitesine giriş yapın.
 • İngilizce olarak sunulan uygulamada, sağ üst köşede yer alan butondan sayfayı Türkçeye çevirebilirsiniz.
 • Karşınıza çıkan panel üzerinden, “intihal denetleyicisi” kısmına tıklayın.
 • Açılan denetleyici penceresinde büyük bir alan yer alacak. Bu alana, kopyalamış olduğunuz metni yapıştırın ve ‘intihal kontrolü’ seçeneğine tıklayın. Aynı zamanda sistem üzerinde gramer kontrolü, kelime sayacı ve kelime birleştirici gibi hizmetler de mevcut.
 • Birkaç dakika süren intihal testinizin ardından karşınıza bir sayfa çıkacak. Bu sayfada benzerlik oranınız ve benzerliğin bulunduğu alanlar belirtilir. Raporunuzu, dilerseniz ekran görüntüsü alarak dilerseniz de pdf olarak indirerek saklayabilirsiniz.

Birkaç işlemde ve çok kısa bir sürede gerçekleştirilen benzerlik testinizi, özgün bir içerik yazdığınızdan emin olmak adına gerçekleştirebilirsiniz.

PlagiarismDetector

Makale Özgünlük Testi Yapabileceğiniz Siteler
Grammarly Plagiarism Detector

Sıklıkla kullanılan Plagiarism Detector, makale özgünlük testi yapmak amacıyla sıklıkla tercih edilen bir programdır. Basit bir kullanıma ve gelişmiş hizmet seçeneklerine sahip olan sistemde, ana sayfa üzerinde karşınıza çıkacak olan metin kutusuna yazınızı aktarabilir ve çok kısa bir süre içerisinde intihal raporunuza ulaşabilirsiniz. Deneyimlemiş olduğunuz pek çok programla benzer şekilde çalışan Plagiarism Detector, gramer yapısı, metin karşılaştırma ve ters görsel arama gibi çeşitli işlemleri de yapabileceğiniz çok yönlü bir sistemdir.

Google Makale Özgünlük Testi

Google sistemler üzerinde, bu işlemi yapabileceğiniz ayrı bir araç bulunmaz. Hazırlamış olduğunuz içeriklerin, diğer içerikler ile benzerlik taşımaması adına yapacağınız testleri, arama motoru üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Quetext, Plagiarism Checker, SmallSEOTolls ve Plagiarism Detector gibi uygulamalara, arama motoru üzerinden erişim sağlayabilirsiniz.

Yapacağınız özgünlük testi raporlarına göre, metinlerinizin Google üzerindeki görünürlük oranı etkilenir. Kopyalanmış yazılar, web siteleri üzerinde olumsuz bir etki oluşturur. Hazırlamış olduğunuz içeriklerin doğru kitleye ulaşabilmesi için her zaman özgün olması gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

Makalelerde Alıntı Oranı En Fazla Kaç Olmalıdır?

Bilimsel dergilerin büyük çoğunluğu, yazılardaki benzerlik oranının en fazla %15 olması gerektiğini belirtir. Bazı dergiler %20’ye kadar intihal içeren yazıları kabul etse de bu oranın üstündeki çalışmalar kopya olarak nitelendirilir.

Makalede Benzerlik Oranını Düşürmek için Neler Yapılabilir?

Hazırlamış olduğunuz çalışmanın, yararlandığınız kaynaklar ile arasındaki benzerliği en aza indirebilmek için öncelikle aynı anlama gelen farklı cümleler kurabilirsiniz. Kendi yorumunuz ve düşüncelerinizle birleşen bilgiler, büyük oranda benzerlikten uzaktır.

Ağır İntihal Ne Anlama Gelir?

Başka biri tarafından hazırlanan çalışmanın veya yazının, olduğu gibi aktarılarak yalnızca yazarın ismini değiştirmek, ağır intihal anlamına gelir. Bu durum direkt olarak kopya ve emek hırsızlığı olarak nitelendirilir.

7 / 24 İletişime Geçebilirsiniz

İletişime Geç

Ekip arkadaşlarımız 24 saat içerisinde dönüş yapacaktırlar. 

Thanks for sending Email!

Processing...