Google Anahtar Kelime Planlayıcı Rehberi

Google Anahtar Kelime Planlayıcı Rehberi

Google anahtar kelime planlayıcı, doğru “keywords” listesi oluşturmak ve içerikte kullanılacak terimleri öngörmek için tasarlanmış bir analiz aracıdır. Bu aracı kullanırken web sitenizde yayınlayacağınız içeriklerin odak anahtar kelimelerine dair önemli ipuçlarını görebilirsiniz. Aranma hacmi, rakiplerde olup olmadığı, zorluk derecesi gibi bilgilere ulaşmanız mümkündür. Google Ads rehberimizde, ihtiyacınız olan tüm bilgileri detaylı bir şekilde inceliyoruz. 

Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı Nedir? 

Google Ads anahtar kelime planlayıcı, arama motoru kullanıcılarının en çok tercih ettiği söz öbeklerini görmenizi sağlayan bir analiz aracıdır. Basit bir mantıkla, Google’ın arama çubuğuna herhangi bir kelime yazdığınızda, karşınıza çıkardığı önerileri örnek verebiliriz. Arama motoru, tüm verileri süzgeçten geçirerek bir konuyla ilgili en çok yazılan sözcükleri, web sitesi sahiplerine sunarak fikir vermektedir. 

Arama motorunda reklam yayınlayacak kişilerin analiz için kullanmış olduğu araçsa Google ads reklam planlayıcısı olarak bilinir. Sitenizin belirli anahtar kelimeler üzerinden üst sıraya çıkmasına olanak tanıyan, daha fazla reklam kampanyasında boy göstermenize yarayan bir araçtır. 

Ücretsiz bir şekilde sunulan bu araç, sürekli güncellenerek yeni sürümlere yükseltilmektedir. Fakat uzun yıllardır araç üzerinden köklü bir değişikliğe gidilmemiştir. Çalışma metodu son birkaç yıldır aynıdır. SEO ve SEM uzmanlarının rahatlıkla kullanabileceği Google keyword tool, birçok ayrıntılı bilgiyi bünyesinde barındırır. 

Seçilen anahtar kelimenin ne oranda aratıldığı, ne zaman araştırıldığı ya da o kelimenin benzerlerini; bu araç yardımıyla inceleyebilirsiniz. Dijital dünyada, web sitelerin sıklıkla tercih ettiği keyword planlama aracıyla siz de “doğru anahtar kelime” seçimi yapabilir, web sitenizin ve markanızın reklamını spesifik tercihlerle potansiyel kullanıcılarınıza sunabilirsiniz. 

Google Anahtar Kelime Planlayıcı Aracı Nasıl Kullanılır? 

Google Ads, anahtar kelime odaklı reklamcılık sunar.

SEO ve SEM için pek çok kişinin tercih ettiği ve pratik şekilde kullanabildiği anahtar kelime bulucu aracı, belirli adımlar takip edildiğinde sizlere de fayda sağlayacaktır. Bu adımlar yardımıyla Google Ads’nin planlayıcısını kullanabilir, web sitenizi öne çıkaracak anahtar kelimeleri listeleyebilirsiniz. 

İlk olarak bir Google hesabınızın olması gerekir. Planlayıcıyı aktif olarak kullanabilmek için varsa Google hesabınıza giriş yapmalı, yoksa e-posta adresinizle yeni bir hesap açmalısınız. Google Ads’nin sunduğu bu ücretsiz hizmete erişmek için tek şart, Google hesabı açmaktır. Hesabınızı açtıktan sonra Google reklam verme sayfasına giriş yapabilirsiniz. 

Google Ads sayfasında, hesabınızı Ads ile entegre etmelisiniz. Bu adımla beraber “Google Ads Paneli” karşınıza çıkacaktır. Açılan sayfanın “Araçlar” sekmesinde Google ads anahtar kelime planlayıcısı ekranını görebilirsiniz.

Buraya tıklayarak seçili anahtar keywordu ilgili alana yazabilir ve anahtar kelimenizin ne denli aratıldığını öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte yeni anahtar kelimeler de keşfedebilirsiniz.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı Aracı Ne İçin Kullanılır? 

Dijital mecrada daha fazla etkileşim alabilmek, markayı tanıtabilmek ve bundan gelir elde edebilmek için anahtar kelime bulucu kullanılmaktadır. Doğru şekilde etkileşime girdiğiniz Google ads keyword planlayıcısı birçok amaç için tercih edilebilir. Tek bir ana amaç gütmeden, SEO ve SEM adına birçok eylemi gerçekleştirmek için paneli kullanabilirsiniz.  

Anahtar Kelime Analizi 

SEO için hayati derecede mühim olan anahtar kelime, iyi bir şekilde seçilmediğinde ne yazık ki site görünürlüğüne etki etmez. Kaliteli keyword bulmak ve aranma hacmini öğrenmek için iyi bir analiz yapmak gerekir. Keyword planlayıcısı paneli sayesinde Google kelime analizi yapabilirsiniz. 

Google hesabınızla Ads kimliğinizi entegre etmeniz halinde panele direkt giriş yapıp önceden seçtiğiniz ya da seçmek üzere olduğunuz anahtar kelimeyi, ilgili alana yazabilirsiniz. Gerekli kontrolleri gerçekleştirip yazılı kelimenin ne denli popüler olduğunu, ne kadar aratıldığını ve rekabet oranını gözlemleyebilirsiniz. Bunun sonucunda yeni bir keyword araştırması yapabilir ya da ilgili anahtar kelime üzerinden SEO çalışmalarınıza devam edebilirsiniz. 

İçerik Fikirleri 

Google anahtar kelime planlayıcı sadece seçtiğiniz keyword üzerinde araştırma yapmanıza olanak tanımaz. Aynı zamanda arama motorunda popüler olan, en çok taratılan ve aranan kelimeleri görmenize de imkan tanır. Kafanızda bir anahtar kelime yoksa ve bunun için bir araştırma yapmak istiyorsanız Ads kelime planlayıcısı paneline erişim sağlayabilirsiniz. 

Panelde adı geçen “Yeni anahtar kelimeler keşfedin” butonuna tıkladığınızda markanızın faaliyette bulunduğu alanla alakalı hizmetleri ve ürünleri gözlemleyebilirsiniz. Bu hizmet ve ürünler hakkında aranılan kelimelere bakabilir ve bir fikir sahibi olabilirsiniz. 

Gözlemlediğiniz kelimelerin listesini kendinize alabilir, teker teker keywordların aranma sayılarına bakabilirsiniz. Ortalama aylık yazılma sayıları, rekabet oranları, sayfanın düşük ve yüksek aralıklarını görmeniz mümkündür. Rakamlardan memnun kalmazsanız, daha kapsamlı bir SEO anahtar kelime bulma aracına yönelebilirsiniz. 

Negatif Anahtar Kelimeler

Belirli bir kelime ya da söz öbeği tarafından tetiklenmesi engellenen anahtar kelime türüne, negatif keyword adı verilmektedir. Bu terimler, SEO ve SEM uzmanlarının kesinlikle uzak durması gereken kelimelerin tamamıdır. Bu kelimelerle optimize edilen hiçbir web sitesi, erişim isteyen bireye gösterilmez. Reklam kampanyaları bu sebeple zedelenerek sekteye uğrar. 

Negatif anahtar kelimeler üç türe ayrılır. Bunlar; geniş, sıralı ve tam eşleşmeli negatif keyword adıyla bilinir. Kelimeler, Google tarafından negatif eşleşme olarak lanse edildiği için hiçbir sonuçta gösterilmez. Bu kelimelerle oluşan sayfalar üst sıralarda yer alamazken ziyaretçi sayısında herhangi bir artış yaşanmaz. 

SEO’da başarı yakalamak, negatif anahtar kelimeleri öğrenip onlardan uzak durmak istiyorsanız, Google Ads anahtar kelime bulma panelini kullanabilirsiniz. Negatif kelimeleri tespit etmede de kullanılan panel, uzak durmanız gereken keyword’leri sizlere listeleyecektir. Sürekli güncellenen, yer yer değişen bu kelimeleri takip etmesi çok zordur. Panel bu konuda kullanıcılara yardımcı olurken güncel negatif anahtar kelimelerin listesini eksiksiz bir şekilde çıkarır. 

Alan Adı Fikirleri 

Google anahtar kelime planlayıcı alan adı fikri bulma noktasında da yardımcıdır. Araca giriş yaptığınızda farklı anahtar kelimeleri listeleyebilirsiniz. Bunu yaparken filtre olarak kullanmak üzere bir alan adı da girebilirsiniz. Burada iş faaliyetlerinizi gerçekleştirdiğiniz kolda aratılan kelimeler karşınıza çıkacaktır. 

Alan adı genellikle iki farklı parçadan meydana gelir. Bunlardan biri isim, diğeri ise kategoridir. Alan isimlerinde endüstri kategorilerinde yer alan “edu” veya “gov” gibi kombinasyonlar kullanılabilir. Hem iyi bir reklam kampanyası yapmak hem de odak kelime aratıldığında bilinirliğini arttırmak için alan adı fikirlerini Google Ads anahtar kelime bulucusuyla araştırabilirsiniz. 

Doğru Anahtar Kelime Nasıl Bulunur? 

Doğru anahtar kelimeler, trafiği artırır ve etkileşimi güçlendirir.

Anahtar kelime seçimi SEO çalışmalarına direkt etki eder. İstenilen organik trafiği elde etmek ve marka bilinirliğini artırmak için kapsamlı bir keyword çalışması yapılmalıdır. Bu çalışmayla doğru anahtar kelimeyi bulabilirsiniz. Bunun için temelde 3 farklı adım mevcuttur. İlk adım, en basiti ve yüzeyseli kabul edilen, Google arama ekranından fikir edinmektir. 

SEO anahtar kelime bulma adına kafanızdaki anahtar kelimenin bir kısmını ya da tamamını arama motoruna yazabilirsiniz. Karşınıza çıkan ekranda kelimeyi tamamlayan söz dizimleri yer alacaktır. Bu söz dizimleri, Google’da en çok aranan kelimelerdir. Bunları araştırarak keyword konusunda ilk araştırmanızı yapabilirsiniz. 

İkinci adım anahtar kelimenizin ne amaca hizmet edeceğini saptamaktır. Bunun için ilk olarak kendi web sitenizi ve markanızı gözden geçirmeniz gerekiyor. Sitenizin hangi amaca hizmet ettiğini kesin olarak bilmelisiniz. Örneğin, E-ticaret sitelerinde çıkan ve aratılan anahtar kelimeler genellikle “satın al” ya da “sipariş et” olarak bitmektedir. Sitenize organik trafik çekebilmek için buna dikkat etmeniz gerekir. 

Üçüncü adımsa, en kritik ve önemli aşamadır. Bu aşama Google keyword tool kullanılır. Google Ads hizmetinden yararlanarak seçili anahtar kelimenizin ne kadar trafik çektiğini gözlemleyebilir, hangi kelimelerle birleşerek arama yapıldığını öğrenebilirsiniz. 

Bu aşamaya kadar seçtiğiniz anahtar kelimenin bir alternatifini de düşünüyorsanız, Google Ads anahtar kelime planlayıcı ile farkı keyword’ler üzerinden araştırma yapabilirsiniz. Bu sayede seçtiğiniz anahtar kelimenin sağlamasını da yapmış olursunuz. 

Anahtar Kelime Eşleme Türleri Nelerdir? 

Arama ağı kampanyalarından daha kesin sonuçlar almanın yolu, kelime eşleme türlerini bilmekten geçer. Eşleme türü, kampanyalardan alacağınız verimi negatif ya da pozitif yönde etkileyen önemli bir ayrıntıdır. Bu türleri bildiğiniz ve kampanyanızda uygun olanı kullandığınız durumda, yüksek dönüşüm oranı ile karşılaşabilirsiniz. Anahtar kelime eşleme türleri bu kapsamda 3’e ayrılır. Bunlar; board, phase ve exact match olarak geçmektedir. 

Broad match yani geniş eşleme, geniş kitlelere ulaşmak için tercih edilen bir eşleme türüdür. Maksimum kitleye ulaşmak için ideal bir tercihtir. Sitenize yoğun trafik kazandırır ancak alakasız kullanıcılar da siteye erişim sağlayabilir. Ayrıntılı anahtar kelime listesi çıkaramadığınız durumlarda bunu kullanabilirsiniz. 

SEO anahtar kelime bulma sonrasında, eşleşme türlerini belirleyerek daha fazla etkileşim alabilirsiniz. Bunun için ikinci bir eşleme türü olan phase match tercihi yapabilirsiniz. Sıralı eşleme olarak da geçen bu eşleme türü, anahtar kelimenizi ve ona yakın olan alternatifleri belirlemede ideal bir seçenektir. Kontrollü bir şekilde keyword, listeleme sonucu sayfasında yer alarak daha fazla kullanıcıya ulaşır. 

Son eşleme türü de exact match olarak geçer. Diğerlerine göre daha kısıtlayıcı olan bu tür, tam eşleme olarak da bilinir. Az erişimle sınırlı kitleye ulaşmanıza yardımcı olur. Spesifik kitlelere ulaşmanıza imkan tanıyan tam eşleme sayesinde ve Google anahtar kelime planlayıcısı ile organik trafik elde edebilirsiniz. 

Planlayıcı ile Yeni Anahtar Kelimeler Keşfedin 

Google Ads hizmetlerinden biri olan keyword planlayıcı ile yeni kelimeler keşfedebilirsiniz. Sürekli değişen ve gelişen dijital dünyada tek bir kelime üzerinden SEO stratejisi kurmak imkansız gibidir. Bu gelişmeye açık olmak ve yeni unsurları göz ardı etmemek, sizi en kısa sürede başarıya götürecek etmenler arasında yer alır. Bu bağlamda insanların Google’da arattıkları kelimeler günden güne farklılaşmaktadır.

Google kelime bulucu kullanarak yeni keyword’ler gözlemleyebilirsiniz. Alanınızla alakalı olan ya da olmayan birçok yeni kelimeyi panelde inceleyebilir, organik trafik almak için sitenizi bu keyword’ler üzerinden güncelleyebilirsiniz. Bunu yaparken kullandığınız kelimenin hangi alternatifleri olduğunu, hangi söz dizimleri ile birleşebildiğini de inceleyebilirsiniz. 

Yaptığınız bu işlemle daha farklı içerikleri sitenize ekleyebilir, bu keyword üzerinden araştırma yapan potansiyel ziyaretçileri çekebilirsiniz. Ayrıca negatif anahtar kelimeleri de panel üzerinden görebilir, liste alabilir ve gerektiği yerde kullanabilirsiniz. 

Mevcut Anahtar Kelimenin Aranma Hacmini ve Tahminlerini Öğrenin 

Google anahtar kelime planlayıcı ile seçtiğiniz anahtar kelimenin ne denli aratıldığını öğrenebilirsiniz. Seçili keyword üzerinden araştırma yapıp nasıl bir performans gösterebileceğini görmeniz mümkündür. Bununla birlikte Ads planlayıcı hizmetiyle, bir anahtar kelimenin size nasıl fayda sağlayabileceğini de gözlemleyebilirsiniz. Google, bu tahminleri yapmak adına geçmiş tarama verilerinizi kullanarak en kaliteli seçeneği karşınıza çıkaracaktır. Konumlara ve cihazlara göre ayrılan tahminler, en iyi performansı sağlayanlardan seçilmiştir. Parametreler değişse de ana amaç her zaman üst seviye trafik elde etmektir. Bu anlamda Google anahtar kelime planlayıcı keyword’ler üzerinden nasıl bir gruplama yapacağınız yönünde sizlere fikir verecektir.

Anahtar Kelime Nasıl Bulunur ” yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz! 

7 / 24 İletişime Geçebilirsiniz

İletişime Geç

Ekip arkadaşlarımız 24 saat içerisinde dönüş yapacaktırlar. 

Thanks for sending Email!

Processing...