10 Adımda İçerik Üreticisi Nasıl Olunur? 

10 Adımda İçerik Üreticisi Nasıl Olunur? 

Dijital çağın getirileriyle beraber “İçerik üreticisi nasıl olunur?” sorusu merak konusu olmuştur. Sosyal medya başta olmak üzere pek çok farklı internet sitesine içerik üreterek hedef kitlenize ulaşmanız mümkündür. Ayrıca reklam gösterimi ve abonelik bazlı sistemlerle beraber içeriklerinizi kazanca da dönüştürebilirsiniz.

İçerik101 olarak dijital içerik üreticiliğine dair bilmeniz gereken bilgileri ve püf noktaları 10 adımda ele aldık. Siz de kendi içeriğinizi üretmek istiyorsanız ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bu rehber sizin için faydalı olacaktır. Peki, 10 adımda içerik üreticisi nasıl olunur? Merak ediyorsanız hemen başlayalım!

1. Hedef Kitlenizi Analiz Edin!

İçerik üreticiliğinde birinci adım, hedef kitle analizi yapmaktır. Sizi takip eden ve içeriklerinizle ilgilenen insanları doğru bir şekilde analiz etmeniz yazılarınıza olumlu yönde şekil verecektir. Kitle analizi yaparken belirli parametrelere göre hareket etmeniz takipçilerinizin ilgi duyabilecekleri potansiyel içerikleri keşfetmenize yardımcı olur. Analiz parametrelerini aşağıdaki başlıklarda detaylı şekilde açıklayalım. 

Kitle Yaş Ortalaması

Seyirci ve takipçilerinizin yaş ortalaması hakkında bilgi sahibi olmak, içeriklere yön verecek adımlardan biridir. Gerekli bilgiyi edindikten sonra bu yaş aralığındaki bireylerin ilgi duyacağı konuları belirleyebilirsiniz. Böylece içeriğinizin etkileşimini ve aynı oranda gelirinizi artırabilirsiniz.

Yaşadıkları Konum ve Cinsiyet 

Hedef kitleniz içerisindeki insanların cinsiyetleri ve yaşadıkları yerler, potansiyel ilgi alanları üzerinde bilgi edinmenize yardımcı olur. Bu analizler sayesinde hedef kitlenizin beklentilerini karşılayacak içerikler üretebilirsiniz. 

Alışveriş Alışkanlıkları ve Gelir Durumları

Takipçilerinizin gelir aralığı ve alışveriş alışkanlıkları hakkında detaylı bir inceleme yapmanız, sponsorlu içeriklerden alacağınız geri dönüt üzerinde etkilidir. Kitlenizin alışveriş alışkanlıklarına bağlı olarak seçeceğiniz uygun reklam içerikleri, markanın gözünde bırakacağınız izlenimi olumlu yönde etkiler. Bununla beraber hem markanın hem de sizin kazancınızın orantılı olarak artmasını sağlar.

Ağırlıklı Olarak Kullandıkları Uygulamalar

İçeriklerinizi yayınlayacağınız platformu seçerken ulaşmayı hedeflediğiniz kesimin aktif olarak kullandığı sosyal medya uygulamalarını ve internet sitelerini belirlemeniz gerekir. Böylece daha kısa sürede kitlenizin temellerini atmanız ve gelir sağlamaya başlamanız mümkün hale gelir.

Hedef kitlenizi belirleme ve sınıflandırma sürecinde bu noktalara dikkat etmeniz etkileşiminizi artırmanız ve gelişmeniz açısından oldukça büyük bir etkiye sahiptir. Dolayısıyla analiz yaparken yararlanacağınız kaynakların bu parametrelere uygun veriler sağladığından emin olmanız önem arz eder.

2. İhtiyacınız Olan İçerik Türünü Belirleyin! 

10 Adımda İçerik Üreticisi Nasıl Olunur? 
İçeriklerinizi bir hedef doğrultusunda oluşturmalısınız.

İlerlemek istediğiniz rotaya ve uzun vadeli hedeflerinize göre ihtiyaç duyduğunuz içeriği belirlemeniz, size büyük bir fayda sağlar. Bu noktada tercih edebileceğiniz birçok farklı içerik türü bulunur. Sizi hedefinize götürecek olan dijital içerik türleri başlıca şunlardır:

 • Videolar: Kullanıcılara interaktif bir deneyim sunmak istiyorsanız video içerikleri tam anlamıyla size göredir. Video içerikler, tüketim kolaylığına ek olarak ses ve görsel zenginliğiyle izleyici için daha anlaşılır bir yapıdadır. Ayrıca video içeriklerle sunum yapabileceğiniz alan ve kategorilerin sınırı yoktur.
 • Blog Çalışmaları: Kitlenize metin temelli bir deneyim sunmak istiyorsanız blog kategorisini tercih edebilirsiniz. Bilgi verme odaklı bu yazılar, kendine has bir okur kitlesine sahiptir. Ayrıca ürün yerleştirmeleri ve AdSense reklamlarıyla bu türden çalışmalarınızı gelire dönüştürmeniz mümkündür.
 • Podcastler: İnternet kullanıcıları tarafından özellikle yolculuklar esnasında keyifli bir vakit geçirmek için tercih edilen podcast serileriyle hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Bu türden içerikler, ağırlıklı olarak belirli konular üzerine eğilen sohbet tadında kısa bölümlerden oluşur.
 • Sosyal Medya Gönderileri: Günümüz dünyasında insanların en çok vakit geçirdiği yerlerden birisi olan sosyal medya ağları, içerik üretmek için oldukça uygundur. Dilediğiniz kategoride hesap açarak doğru stratejiler yardımıyla kısa bir sürede kendi hayran kitlenizi yaratabilirsiniz.

Yukarıdaki türler arasından kendi amacınıza en uygun olanı değerlendirebilir ve içerik üretiminde bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

3. Anahtar Kelime Analizi Yapın! 

Dijital yayıncılıkta kullanıcıların erişimini kolaylaştırmak ve üreticilerin etkileşimini artırmak adına her içeriği etiketlerle nitelendiren anahtar kelimeler bulunur. Seçeceğiniz anahtar kelimeler, sizi arama motorları başta olmak üzere çeşitli alanlarda ön plana çıkarır. Dolayısıyla araçlardan yararlanmak ve içeriğe arama hacmi yüksek olan kelimeleri yerleştirmek sizi rakiplerinizden bir adım öne çıkaracaktır. Anahtar kelime analizinde kullanabileceğiniz başlıca programlar şunlardır:

 • Semrush
 • Wordtracker
 • Moz Keyword Explorer

Bu araçların yardımıyla anahtar kelime analizi aşamasını pratik bir şekilde halletmeniz mümkündür. Rakiplerinizin kullandıkları sözcükleri göz önüne alarak içeriklere uygun olanları seçebilirsiniz. 

4. Türkçe Dil Bilginizi Geliştirin! 

Herhangi bir içeriğin sunum sürecinde anlatım açısından zayıf olması, potansiyel etkileşimi düşürür. Dolayısıyla hazırlayacağınız içeriklerin Türkçe kullanımında güçlü bir yapıda olması önemlidir. Sesli içeriklerde diksiyona önem vermelisiniz. Metne dayalı içeriklerde ise; dil bilgisi, yazım kuralları ve anlatım bütünlüğü gibi noktalara dikkat etmeniz etkileşiminizi büyük ölçüde artırmanızı sağlayacaktır. Anlatım dilinizi ve dil bilginizi geliştirmeniz zaman alabilir. Bu noktada bir kurs veya eğitmenle beraber çalışarak süreci hızlandırabilirsiniz.

5. Nişinize Hakim Olun, Uzmanlığınızı Gösterin! 

10 Adımda İçerik Üreticisi Nasıl Olunur? 
Takipçilerinize güvenilir ve uzmanlık gösteren bilgiler aktarmalısınız.

İçerik üretmek, istediğiniz alanda kullanıcıların ne beklediğine ve nelerle ilgilendiğine hakim olmanız ve içeriklerinizi bu parametreler doğrultusunda üretmeniz oldukça önemlidir. Bununla beraber konu hakkındaki uzmanlığınızı profesyonel bir dille karşı tarafa aktarmanız şüphesiz sizi bir adım öne çıkaracaktır. 

6. Bilgilerinizi Her Zaman Güncel Tutun! 

Modern çağın getirdiği hızlı değişim ve gelişim süreciyle beraber içeriklerde yer alan bilgilerin doğruluğu zamanla bitebilir. Dolayısıyla geçmişte hazırladığınız ve sunduğunuz içeriklerin düzenli olarak kontrolünü sağlamanız ve bilgileri güncel tutmanız gerekir. Bu sayede kullanıcılar tarafından güvenilir bir kaynak konumuna yükselerek etkileşiminizi ve gelirinizi artırmanız mümkündür.

Bilgileri güncel tutmanın faydalarından biri de arama motoru optimizasyonun katkı sağlamasıdır. Google başta olmak üzere pek çok arama motoru, öne çıkaracağı içeriklerin tarihine ve içerdiği bilgilerin güncelliğine önem vermektedir.

7. Özgün İçerikler Üretin!

Tekrara düşen içerikler, kullanıcıların gözünde değer kaybeder. Bu noktada belirli püf noktalara dikkat ederek hayranlarınıza farklı bilgiler sunabilir ve kendinizi bir adım daha öne çıkarabilirsiniz. Özgün bir içerik hazırlamak için dikkat etmeniz gereken noktalara aşağıdaki başlıklarda yer verebiliriz.

İntihalin Önüne Geçin

Öncelikle hazırlayacağınız içerik, herhangi bir kopya niteliği taşımamalıdır. Metin bazlı içeriklerde kopyala-yapıştır yapmaktan kaçınmalı; ses ve video bazlı çalışmalarda ise diğer üreticilere benzer yapıda çalışmalar yapmaktan uzak durmalısınız. 

Çalışmanızı özgün bir yapıda hazırlasanız dahi diğer kaynaklarla benzerlik gösteren noktalar bulunabilir. Bu durum, arama motorlarında geriye düşmenize ve içeriğinizin hak ettiği değere ulaşamamasına neden olur. Özellikle metin temelli çalışmalarda ortaya çıkan intihal probleminin önüne geçmek için Duplichecker, Quetext ve Plagiarism Detector gibi analiz sistemlerinden yararlanabilirsiniz.

Konuya Hakim Olun 

Hazırlayacağınız içeriğin konusuna hakim olmanız, kendinize özgü bir çalışma yapmanız için önemlidir. Konuya hakimiyetiniz sayesinde yararlanacağınız kaynaklarla beraber içeriğinize diğer kaynaklarda bulunmayan bilgileri de ekleyebilirsiniz. Böylece kullanıcıya internette karşılaşacağı benzer bilgilerden fazlasını sunabilirsiniz. 

Görsel ve Kapak Seçimlerinize Dikkat Edin 

İçeriğin senaryosu kadar sunumunda kullanılan görsel ve ek materyallerin de özgün bir nitelik taşıması gerekir. Bu noktada rakip kaynakları inceleyebilir ve onlara kıyasla farklı materyalleri tercih edebilirsiniz. Materyal seçimi sırasında yararlanabileceğiniz stok görsel ve video siteleri şunlardır:

 • Pexels: İçerik üreticiler için telifsiz ve ücretsiz materyaller sunan Pexels ile çalışmalarınıza katkı sağlayabilirsiniz. 
 • Adobe Stock: Adobe altyapısında lisanslı materyaller sunan Stock ile çalışmalarınıza özgü görseller satın almanız ve diğer sitelere kıyasla öne çıkmanız mümkündür. Ayrıca illüstrasyon ağırlıklı görseller sayesinde içeriklerinizi daha estetik bir şekilde sunabilirsiniz.
 • Envato Elements: Tasarım şablonları, stok görseller ve arka plan müzikleri gibi pek çok seçeneceği bulabileceğiniz Envato Elements, lisanslı materyaller sunar. Bu materyallerle beraber içeriğiniz rakiplerinden bir adım daha öne çıkabilir.  
 • iStock: Her bütçeye uygun materyaller sunan iStock, seçkin kreatörlerden oluşan geniş bir arşive sahiptir. Ayrıca yapay zeka destekli arama sistemiyle beraber ihtiyacınız olan materyale kolayca ulaşabilirsiniz.

Tüm bu stok materyal resimleriyle beraber içeriklerinizi diğer kaynaklardan daha renkli hale getirebilirsiniz. Böylece hem özgünlüğü korumanız hem de etkileşiminizi artırmanız mümkün hale gelir. 

8. Müşteri Taleplerine Göre İçeriklerinizi Şekillendirmeye Açık Olun!

10 Adımda İçerik Üreticisi Nasıl Olunur? 
Müşteri dönüşlerine her zaman kulak vermelisiniz.

Müşterilerinizden ve kitlenizden alacağınız talepler doğrultusunda çalışmanıza yön verebilmeniz içerik üreticiliğinde önem arz eden noktalar arasındadır. Çalışmalarınıza duruma göre şekil verebilme beceriniz markanızı ve isminizi reklamverenlerin gözünde bir adım daha öne çıkarır. Bunun nedeni, içerik yapısına uygun bir şekilde yerleştirilmiş reklamların hem kullanıcıya rahatsızlık vermemesi hem de reklamverenin alacağı etkileşimi artırmasıdır.

Müşteri taleplerine uygun biçimde içerik şekillendirme becerisini kazanmanız zaman alabilir. Bu noktada her çalışmayla beraber adım adım gelişeceğinizi göz önünde bulundurmanızda fayda vardır.

9. Hangi Platformlara Odaklanacağınıza Karar Verin! 

İçeriklerinizi ağırlıklı olarak hangi platformda yayınlayacağınıza karar vermeniz ve bu alan üzerine yoğunlaşmanız, harcayacağınız efor ve zaman açısından tasarruf sağlar. Dolayısıyla ihtiyacınız olan içerik türüne göre seçiminizi yaptıktan sonra platform seçeneklerini değerlendirmeniz gerekir. İçerik üreticiliğinde tercih edebileceğiniz başlıca dijital yayın alanları şunlardır:

Blog Siteleri 

Seçiminizi metne dayalı çalışmalardan yana yapacaksanız blog sistemleri tam anlamıyla size uygundur. Dilediğiniz kategori ve alanda samimi bir dille blog yazıları hazırlayabilirsiniz. Ayrıca bu içerikleri, çeşitli görsellerle zenginleştirerek dikkat çekmeniz ve etkileşiminizi artırmanız mümkündür.

Blog yazılarını yayınlamak için izleyebileceğiniz pek çok farklı yol bulunur. Sıkça tercih edilen blog yayınlama stili, kişinin kendi internet sitesini açmasından ve serbest bir şekilde yazılarını paylaşmasından geçer. Bununla beraber Medium ve Substack gibi metin bazlı içerik yayınlayan sitelerde blog yazmak da mümkündür. 

Blog çalışmalarında kazanç biçimi, ağırlıklı olarak sponsorlu içerikler ve site içi reklamlara bağlıdır. Dolayısıyla bu alanda çalışma yapacaksanız gelir elde etmek için markalarla görüşme yürütmeniz veya Adsense gibi reklam ağlarına başvurmanız gerekir.

Podcast Platformları

Sohbet tadında sunacağınız keyifli Podcast içeriklerini, kendi internet sitenizde yayınlamanız oldukça zorlu bir süreçtir. Yayın sürecinde hem hedef kitleye kolayca ulaşmak hem de barındırma masraflarını bakımından sorun yaşamamak için Podcast barındırma hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. 

İçeriklerinizi barındırmak için kullanabileceğiniz en uygun seçeneklerden biri: Spotify for Podcasters hizmetidir. Bu, Spotify bünyesinde içeriğinizin barındırılmasını ve çeşitli platformlara ücretsiz bir şekilde dağıtılmasını sağlar. Böylece herhangi bir ek masrafla karşılaşmadan bir mikrofon yardımıyla çalışmalarınızı tüm dünyayla paylaşabilirsiniz.

Video İçerik Platformları

Her gün milyonlarca kullanıcının ziyaret ettiği Youtube, video içerikleriniz için oldukça uygundur. Bütüne dikkat ederek özgün bir iş çıkarmanız ve bu içeriği doğru bir şekilde paylaşmanız dahilinde Youtube’da geniş kitlelere ulaşmanız mümkündür. Üstelik Youtube üzerinden gelir elde etmek için faydalanabileceğiniz pek çok farklı yol bulunur. Bunları aşağıdaki şekilde sıralamak mümkündür:

 • Ücretli Ürün Yerleştirme: Youtube kanalınızın uyumlu olduğu markalarla görüşmeler yürütebilir ve onlara ait ürünleri içeriklerinizin sunumu esnasında tanıtabilirsiniz. –
 • Google Reklamları: Kanalınız, Youtube tarafından belirlenen ölçüt aralığına ulaştığında videolarınızda Google altyapısındaki reklamları gösterebilirsiniz.
 • Üyelik Seçenekleri: Youtube üzerinden hayranlarınıza özel içerikler sunmak için ücretli üyelik sistemini aktif hale getirebilirsiniz. Böylece hem hayranlarınızla yakın temasa geçebilir hem de bunu yaparken de kazanç sağlayabilirsiniz.

Youtube haricinde çeşitli sosyal medya uygulamalarında da kısa video içerikler üretebilir ve sponsorlu içeriklerle kazanç sağlayabilirsiniz. 

Sosyal Medya Uygulamaları

Günümüz dünyasında insanların şüphesiz en çok vakit geçirdikleri yerler sosyal medya ağlarıdır. Aklınıza gelebilecek her yerde erişilebilen bu platformlar sayesinde çalışmalarınızı geniş hayran kitlelerine ve büyük reklam anlaşmalarına ulaştırmanız mümkündür.

Sosyal medya ağlarını tercih etmeniz durumunda kitlenize uygun kısa ve öz içerikler sunmanız gerekir. İçeriğin pratik bir şekilde tüketilebilmesi açısından bu ağlarda yayınlanan eğlence bazlı gönderileri, uzun metinlerle donatmaktan kaçınmalısınız. Bunun yerine kullanıcının dikkatini çekecek etkileyici görsel ve işitsel materyallerden yararlanabilirsiniz.

10. İçerik Üreticiliği Eğitimi Alın!

İçerik üreticiliğinde kendi başınıza uzmanlaşmak için büyük bir efor ve zaman sarf etmeniz gerekebilir. Dolayısıyla alanda profesyonel olarak yayıncılık yapan isimlerin hazırladığı kurslardan ve eğitim setlerinden yararlanmanız önemlidir. Bu sayede sektörel anlamda bilgi ve püf noktaları öğrenebilir ve içeriklerinizi daha kolay bir şekilde zirveye taşıyabilirsiniz. İçerik üreticiliğinde yararlanabileceğiniz kurs ve eğitim seçenekleri başlıca şunlardır:

 • Udemy Kursları: Dünya çapında pek çok konuda uzmanların kendi alanında eğitim verdikleri Udemy sayesinde içerik üreticiliği eğitimi alabilirsiniz. Ayrıca eğitim esnasında yararlanabileceğiniz kaynaklar ve interaktif çalışmalar sayesinde sürece daha hakim olabilirsiniz. Udemy kursları, online olarak düzenlenen kayıtlı video içerikleriyle hazırlanmıştır. Dolayısıyla dilediğiniz yerde ve zamanda eğitimlere erişebilirsiniz.
 • Youtube İçerikleri: Alanında belirli bir noktaya ulaşmış uzmanların yeni başlayanlara yardımcı olmak için kurduğu Youtube videolarından yararlanabilirsiniz. Bu sayede işin mutfağındaki insanlardan sektörel bilgileri edinebilirsiniz.
 • Üniversite Sertifika Programları: Üniversitelerin reklam ve pazarlama bölümlerinden uzmanlarla hazırladığı içerik üreticiliği sertifika programlarına katılarak akademik bir eğitim alabilirsiniz. Ayrıca eğitim sonunda sunulan sertifikayı öz geçmişinize eklemeniz mümkündür.
 • Kuruluş Eğitimleri: İçerik üreticiliği alanında uzun yıllar hizmet vermiş kuruluşların sunduğu sertifikalı eğitimler bulunur. Bunlar aracılığıyla çeşitli kategorilerde içerik üreticiliğine dair profesyonel tüyolar almanız mümkündür.

İçerik üreticiliği konusunda uzmanlık eğitimi almanız ve sektör hakkındaki bilgileri edinmeniz mümkündür. Ayrıca sertifikalı programları tercih ederek bu alanda ilgili kuruluşların bünyesinde iş de bulabilirsiniz. Sizi geliştirecek eğitimlerle adım adım içerik üretimi konusunda uzman hale gelebilirsiniz. 

Bu yazıda “İçerik Üreticisi Olunur?” sorusunun yanıtını önemli noktalara değinerek anlattık. Siz de adımları dikkatli bir şekilde takip ederek nitelikli dijital içerikler üretebilir ve geniş hayran kitleleriyle çalışmalarınızı kazanca dökebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Herkes Dijital İçerik Üreticisi Olabilir mi?

Üretken, alana karşı hevesli ve yeniliklere açık olan herkesin içerik üreticisi olması mümkündür. Bu alanda ilerlemek için özgün, güncel ve her açıdan nitelikli işler ortaya çıkarmanız önemlidir.

İçerik Üreticileri Nasıl Para Kazanır?

İçerik üreticileri, ağırlıklı olarak hedef kitlelerine hitap eden alanlarda sundukları reklamlarla gelir sağlar. Bu noktada içerik üreticinin ilgili markalarla iletişim halinde olması ve potansiyel reklam projelerini analiz etmesi oldukça önemlidir.

İçerik Üreticileri Ne Kadar Kazanır?

İçerik üreticilerinin kazancı; hitap ettikleri kitlenin genişliğine, ilgi alanlarına ve daha birçok parametreye göre değişiklik gösterir. Bu konuda bilgi edinmek için potansiyel rakiplerin gelir aralıkları hakkında araştırma yapmak faydalı olacaktır.

İçerik nedir?” merak ediyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz!

7 / 24 İletişime Geçebilirsiniz

İletişime Geç

Ekip arkadaşlarımız 24 saat içerisinde dönüş yapacaktırlar. 

Thanks for sending Email!

Processing...