SERP Analizi Nedir? İçerik Üretiminde Nasıl Kullanılır?

SERP Analizi Nedir?

SERP analizi; bir web sitesinin SEO stratejilerini geliştirme, organik arama trafiğini artırma ve mevcut ya da potansiyel rakiplerle karşılaştırmalar yapmayı sağlar. Ayrıca hedeflenen anahtar kelimelerde daha iyi sıralamalar elde etmek için de kullanıcılarının önemli verilere erişimine yardımcı olur. SERP analizinin sağladığı faydalardan en efektif şekilde yararlanabilmek için öncesinde, “SERP analizi nedir?” sorusunu, en ince ayrıntısına kadar çözümlemeniz gerekiyor. 

SERP Analizi Nedir?

Search Engine Results Page (Arama Motoru Sonuç Sayfası) kısaltmasıyla bilinen SERP, bir inceleme ve değerlendirme sürecidir. Daha anlaşılır bir ifadeyle SERP, bir arama motoru kullanıcısının belirli bir anahtar kelimeyi ya da herhangi bir konuyu aradığında karşılaştığı sayfaları analiz etmeyi ifade eder.

SERP analizi, bir web sitesinin ya da bir içeriğin, arama sonuçlarında nasıl performans gösterdiğini ve hangi faktörlerin onu etkilediğini anlamak için kullanılır. Özellikle, bir internet sitesinin arama motoru optimizasyonu (SEO) stratejilerinin etkisini ölçmek, rekabet analizi yapmak ve organik arama sonuçlarında sıralama durumunu değerlendirmek için son derece önemlidir. 

SERP Analizi Hangi Bilgileri İçerir?

SERP Analizi Nedir? İçerik Üretiminde Nasıl Kullanılır?
SERP analizi, Google sıralamalarında başarılı olmanın ipuçlarını verir.

Bir SERP analizi, birden fazla bilgiyi sizlere verir. Bu bilgiler sayfanızın rakiplerinden bir adım daha öne çıkmasını sağlayan önemli verilerdir. Herhangi bir analiz aracından elde ettiğiniz SERP analizi, sizlere aşağıda sıralanan şu bilgileri gösterir:

  • Anahtar kelimeler ya da kelimeler için web sitesinin arama sonuçlarında hangi pozisyonda yer aldığı
  • Arama sonuçlarında featured snippet’ler, öne çıkan videolar, haber sonuçları, yerel işletme listeleri gibi özel özelliklerin varlığı
  • Arama motoru sonuçlarında görünen reklam listeleri ve rekabetçi reklam verenlerin faaliyetleri
  • İçerik başlık etiketleri, meta açıklamaları ve URL yapıları gibi önemli meta bilgileri
  • CTR (Click-Through Rate) adı verilen arama sonuçlarının ne kadarının kullanıcılar tarafından tıklanarak ziyaret edildiği

Özellikle içerik üretirken SERP analizlerine dikkat etmek son derece önemlidir. Analizlerde sizlere sağlanan verileri göz önüne alarak hem içerik hem de sayfa yapılandırmalarını bu bağlamda yapabilirsiniz. Bu da sizlere organik trafik, daha fazla tıklanma ve yüksek sıralamaya sahip olma şansı verecektir. 

SERP Analizi İçerik Üretiminde Nasıl Kullanılır? 

Doğru içerikleri üretmek ya da mevcut içerikleri daha iyi bir şekilde revize edebilmek adına SERP analizleri sizlere bir rehber mahiyetinde yardımcı olur. Analizleri yaparken sıralama almak adına verimli çalışmalar yapmanız gerekir. Sizlere en anlamlı trafiği sağlayacak bir analizi yapmak ve yorumlamak önem arz eder. Ayrıca mevcut sıralamanızı korumak için de rakiplerinizden geri kalmamanız gerekir. Son olarak anahtar kelime seçimlerinizde hem gerçekçi hem de seçici davranmanız, sizlerin yararına olur. 

Her ne kadar en iyi içerikleri üretmek istiyor olsanız da bir diğer amacınız, elinizde olan hedef kelimelerle en iyi sıralamayı ortaya çıkarmak olmalıdır. Bunu başarmak için de iyi bir SERP analizine ihtiyacınız olacaktır. Analizi ne kadar iyi anlar ve yorumlarsanız, eyleme geçmeniz de o kadar kolay hale gelir. Bu da çalışmalarınızdan verim almanıza yardım eder. İçerik üretiminde kullanabileceğiniz SERP analizi tüyolarını öğrenmek için yazının devamını okuyabilirsiniz. 

İçerik pazarlaması nedir?” yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz.

SERP Arama Niyeti Analizi

SERP Analizi Nedir? İçerik Üretiminde Nasıl Kullanılır?
İçeriklerinizi üretmeye başlarken Google’ın ve kullanıcıların ne istediğini anlamak için SERP sonuçlarından yararlanabilirsiniz.

SERP kullanarak arama niyetini analiz etmek, kullanıcıların arama motorlarında yaptığı sorguların ardındaki amaçları ve niyetleri anlamaya çalışmaktır. Niyet analizine dikkat etmek, arama motoru sonuçlarında çıkan içerikleri ve SERP özelliklerini değerlendirerek kullanıcıların arama niyetlerine uygun içerikler üretmeniz adına yararlı olacaktır.

Arama niyeti, bir kullanıcının belirli bir arama sorgusuyla ne tür bir bilgiye ihtiyaç duyduğunu ve aradığı sonuç türünü ifade eder. Buna ek olarak arama amaçları genellikle; bilgi edinme, satın alma, karşılaştırma, yerel işletme arama gibi kategorilere ayrılabilir. Örneğin, bir kullanıcı “en iyi cep telefonu” şeklinde bir arama yaptığında, satın alma niyeti olduğunu anlayabilirsiniz.

Trafik Potansiyeli Analizi

Trafik potansiyelini analiz etmek, belirli anahtar kelimeler için arama motorlarında çıkan sonuçların trafik hacmini ve potansiyelini değerlendirmeyi ifade eder. Özellikle içerik analizi bağlamında, web sitenizin ya da içeriğinizin hedeflenen anahtar kelimelerde yüksek sıralama alması durumunda, elde edebileceğiniz organik arama trafiğini anlamak için son derece işlevseldir. Genel olarak daha fazla anahtar kelime, daha fazla trafik elde etmek için bir fırsattır.

Bununla birlikte unutmamalısınız ki reklamlar, snippet’lar ve haritalar tıklanma oranını azaltabilen bir durumdur. Bazı kelimeler arama motorlarında çok sık aranır ancak her zaman tıklanma oranı yüksek olacak diye bir kural yoktur. Eğer reklam ya da snippet kullanıldıysa aramayı yapan kişi içeriğe tıklamadan istediği bilgiyi elde edebilir. 

İçerik Türü Analizi

SERP Analizi Nedir? İçerik Üretiminde Nasıl Kullanılır?
Anahtar kelimelerinizin hangi niyetle arandığını SERP analizi ile öğrenebilir, içeriğinizi buna göre şekillendirebilirsiniz.

Bir içerik üretme aşamasında ilk önceliğiniz, mutlaka içerik türünü iyi anlamak olmalıdır. İsterseniz en iyi ve kapsamlı içeriği üretmiş olun, eğer sıralama yapmak istiyorsanız mutlaka SERP analizindeki yüksek sıralama almış olan içeriklerin türünü, göz önüne almalısınız. 

Örnek verilecek olursa; bir kış lastiği yazısı yazacaksınız; blog, kategori, tanıtım ya da hizmet türlerine hakim olmazsanız, yüksek sıralama elde etmiş olan rakipleriniz karşısında bir adım geride olursunuz. Eğer arama motorundaki ilk sayfa bir kategori yazısı ise sizler de kategori yazısına uygun olan teknikleri kullanarak içeriğinizi üretmelisiniz. 

İçerik Kalitesi Analizi

İçerik kalitesi denilince akla bir yazının; toplam kelime sayısı, içerisinde barındırdığı görsel ya da video, içeriğin başlık seçimleri, dil tercihi, sayfadaki performansı ve içerik yapısı gelmektedir. Bu analiz manuel olarak yapılır. Daha açık bir ifadeyle, sizler rakip sayfalara bakarak içerik kalitesini analiz edersiniz. Bu analizi yapmak, son derece önemlidir. Çünkü sizin belirlediğiniz hedef anahtar kelimeler ile oluşturulan içeriklerin kalitesi, kendi yazınızı da etkileyecektir. 

Sıralama Değişikliği Analizi

Sıralama değişikliği takibi, SERP analizinin önemli bir parçasıdır. Bu takip sayesinde içerik üretirken anahtar kelimelerinizdeki sıralama değişikliklerini izleyerek, SEO stratejilerinizi ve içerik optimizasyonlarınızı etkili bir şekilde yönlendirebilirsiniz. Bu aşamada sıralama analizleri yapmak için SERP izleme araçlarını kullanabilirsiniz. Böylelikle efor harcamadan sıralama değişikliklerini otomatik olarak öğrenebilir ve verileri, raporlar şeklinde edinebilirsiniz. Popüler SERP izleme araçları arasından; Ahrefs, SEMrush, Moz, Serpstat gibi seçenekleri tercih edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Snippet Ne Demek?

Snippet, arama sonuçlarında görünen ve kullanıcılara içeriğin özetini veya önemli bilgilerini sunan, kısa metin parçalarıdır. Bu metinler, arama motorları tarafından otomatik olarak oluşturulan veya web sitesi sahipleri tarafından optimize edilen metinlerdir.

CTR (Click-Through Rate) Ne Demek?

CTR (Click-Through Rate), bir reklam veya arama sonucunun görüntülendiği durumlarda, kullanıcıların o reklama veya sonuca tıklama oranını ifade eder. Yüzde olarak ifade edilir ve şu formülle hesaplanır: CTR = (Tıklama Sayısı / Görüntülenme Sayısı) x 100.

Sayfa Meta Bilgisi Ne Anlama Gelir?

Meta bilgisi, bir web sayfasının HTML kodunda yer alan, arama motorlarına ve kullanıcılara sayfa hakkında bilgi veren meta etiketlerdir. Bir web sayfasının; başlık, açıklama, anahtar kelimeler ve diğer önemli bilgilerini içerir.

7 / 24 İletişime Geçebilirsiniz

İletişime Geç

Ekip arkadaşlarımız 24 saat içerisinde dönüş yapacaktırlar. 

Thanks for sending Email!

Processing...