Odak Anahtar Kelime Seçme Rehberi 

Odak Anahtar Kelime Seçme Rehberi

Günümüz dünyasında, içerik oluşturmanın ve hedef kitleye ulaşmanın önemi, hiç olmadığı kadar büyüktür. Eğer bir web siteniz varsa burada yayınladığınız içerikler çevrim içi görünürlüğünüzü ve etkileşiminizi belirleyen kritik bir faktördür. Ancak bunun için odak anahtar kelimeleri seçmeniz gerekir. Peki, odak anahtar kelime seçimi nasıl yapılır?

Bu rehberde, odak anahtar kelime kavramına sizin için yakından baktık. İçeriğimizde öncelikle terimi sizin için açıklayarak ardından odak anahtar kelime seçim sürecini ve bu süreci nasıl daha etkili bir şekilde yönetebileceğinizi inceledik. Eğer siz de başarılı bir SEO stratejisi için anahtar kelime seçim süreçlerini daha etkili yönetmek istiyorsanız, yazımızı incelemeye devam edin.

Odak Anahtar Kelime Nedir?

Odak Anahtar Kelime Seçme Rehberi
Odak anahtar kelime içeriğinizle görünür olmayı hedeflediğiniz arama terimidir.

Odak anahtar kelime, belirli bir web sayfasının veya blog yazısının içeriğinin temelini oluşturan ve arama motorlarına sayfanın ne hakkında olduğunu anlatan bir terim veya ifadedir. Bu kelime veya kelime grubu, bir kullanıcının arama motoruna girdiği ve belirli bir bilgiyi bulmak için kullandığı arama terimidir.

Örneğin, bir ayakkabı mağazası sahibiyseniz ve “koşu ayakkabıları” hakkında bir blog yazısı yazıyorsanız, bu ifade odak anahtar kelimeniz olabilir. Bu kelime grubu yazınızın ana konusudur ve içeriğinizin çoğu, bu konu etrafında dönmelidir. Nitekim kullanıcılar da bu tür bir yazı aradığında Google’a “koşu ayakkabıları” aramasını yazar.

Odak anahtar kelime, SEO stratejisinin temel bir parçasıdır. İçeriğinizde doğru odak anahtar kelimenin kullanılması, arama motorlarının sayfayı hem daha hızlı hem de doğru şekilde indekse eklemesine katkıda bulunur. Böylece içeriğiniz hedef kitlenize daha kolay ulaşır. Ayrıca doğru bir stratejiyle odak anahtar kelimeler, kullanıcıları web sitenize tıklamaya teşvik eder. Bu da daha fazla organik ziyaretçi trafiği demektir.

Ancak odak anahtar kelimenin seçimi ve kullanımı dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. İçeriğinizde doğru anahtar kelimeyi kullanmak, arama motorlarına ve kullanıcılara içeriğinizin ne hakkında olduğunu net bir şekilde anlatırken yanıltıcı veya alakasız anahtar kelimeler kullanmak, kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyecektir. Bu da SEO stratejinizin olumsuz etkilenmesine neden olur. Bunun için odak anahtar kelimenizi doğru belirlemeli, kullanıcıların arama niyetlerini göz ardı etmemelisiniz.

Odak Anahtar Kelime Neden Önemli?

Odak anahtar kelime, bir web sitesinin SEO başarısı için hayati öneme sahiptir. Aşağıda odak anahtar kelimenin içerikleriniz için neden önemli olduğuna dair başlıca hususları sıraladık:

 • Arama motorları, bir web sayfasının içeriğini anlamak ve kullanıcılara sunmak için anahtar kelimelere güvenir. Doğru odak anahtar kelimenin kullanılması, arama motorlarının içeriğinizi dizine eklerken hataya düşmesini engeller. Bu da içeriklerinizin hedef kitlenize daha kolay bir şekilde ulaşması anlamına gelir.
 • İyi seçilmiş bir odak anahtar kelime, hedef kitlenizin arama yaptığı zaman web sitenizi bulmasına yardımcı olur. Bu da sayfanızın ziyaretçi trafiğini artırmanızı sağlar. Böylece ulaşmak istediğiniz potansiyel müşterilere veya takipçilere tamamen organik yöntemlerle ulaşabilirsiniz.
 • Doğru anahtar kelimeleri seçmek ve bunları etkili bir şekilde kullanmak, rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlar. Özellikle niş bir sektördeyseniz doğru odak anahtar kelime seçimiyle dijitalde sektörünüzü tamamen domine etmeniz bile mümkündür.
 • Odak anahtar kelime, kullanıcılara bir sayfanın veya yazının ne hakkında olduğunu hızlı bir şekilde anlama imkanı verir. Kullanıcı deneyimini iyileştiren bu durum, insanları web sayfalarınıza tıklamaya ve içerikle etkileşimde bulunmaya teşvik eder.
 • Doğru anahtar kelimeler, hedef kitlenizin aradığı şeyleri yansıttığından, bu kişilerin sitenizde istenen eylemi gerçekleştirmesi daha olasıdır. Bu eylem, sitenizden bir ürün veya hizmet satın almak, bir e-posta listenize abone olmak gibi farklı şeyler olabilir. İşletmenizin bu tür bir eylemine “dönüşüm” adı verilir. İyi bir anahtar kelime stratejisiyle sitenizin dönüşüm oranlarını artırabilirsiniz.

Tüm bu nedenlerle odak anahtar kelime seçimi, etkili bir SEO stratejisi oluşturmanın vazgeçilmez bir parçasıdır. Peki, odak anahtar kelimenizi nasıl belirlemelisiniz? Gelin, bu soruya da birlikte yanıt aramaya devam edelim.

Odak Anahtar Kelime Fikirleri Nasıl Bulunur?

Odak Anahtar Kelime Seçme Rehberi
Doğru kaynaklardan yararlanarak kolayca odak anahtar kelime fikirleri bulabilirsiniz.

Bir içerik oluştururken veya SEO stratejisi belirlerken doğru odak anahtar kelimeyi seçmenin ne kadar önemli olduğundan bahsettik. Ancak bu süreç, hangi anahtar kelimelerin en etkili olacağını belirlemek için bir dizi araştırma ve analiz gerektirir. Araştırmanızda birçok faktörü dikkate almalı ve hedef kitlenize nasıl ulaşacağınızı iyi tespit etmelisiniz. Aşağıda bunun için bazı öneriler sıraladık.

Arama Sorgularını Anlamaya Çalışın

Arama sorgularını anlamak, odak anahtar kelime fikirleri bulmanın ilk adımıdır. Kullanıcıların arama motorlarında ne tür sorgular kullandığını incelemek, hangi anahtar kelimelerin en etkili olacağına dair değerli bilgiler sağlar.

Arama sorgusu, bir kullanıcının arama motoruna girdiği ifadedir. Bu ifadeler, genellikle kullanıcının bir sorunu çözmeye, bir soruya yanıt bulmaya veya belirli bir ürün ve hizmet hakkında bilgi edinmeye çalıştığını gösterir. Bu nedenle, arama sorgularını anlamak, hedef kitlenizin ne aradığını ve hangi anahtar kelimelerin bu ihtiyaçları en iyi şekilde karşılayacağını anlamanızı kolaylaştırır.

Arama sorgularının arkasındaki arama niyetini anlamak için ilk olarak hedef kitlenizin kim olduğunu doğru tanımlamanız gerekir. Eğer daha önce yapmadıysanız bu süreçte hedef kitlenizin demografik bilgileri, kullanıcı davranışları ve ilgi alanları hakkında bilgi toplamalısınız. Böylece hangi arama sorgusunu ne için yaptıklarını daha kolay anlayabilirsiniz.

İkinci dikkat etmeniz gereken nokta ise Google ve diğer arama motorlarında neyin popüler olduğunu anlamaktır. Zaman zaman belli arama sorguları yükselişe geçebilir. Bu tür trendleri Google Trends gibi araçları kullanarak sorgulayabilirsiniz. Böylece belirli anahtar kelimelerin ne sıklıkta arandığını ve dönemsel trendleri daha iyi görebilirsiniz.

Rakip ve SERP Analizi Yapın

Eğer kullanıcıların arama niyetini öngörebilmekte zorlanıyorsanız bu noktada SERP analizi yapmak işinizi kolaylaştırır. SERP, Google’ın arama sonuç sayfasıdır. Burada üst sıralarda yer alan sayfalar, kullanıcıların isteklerine daha iyi yanıt verdikleri için bunu başarabilmiştir. Onların nasıl bir yol izlediğini takip etmek, sizin için de başlangıçta iyi bir yol haritası çıkaracaktır.

Rakip analizi de odak anahtar kelime fikirleri bulmanın önemli bir parçasıdır. Rakiplerinizin hangi anahtar kelimeleri kullandığını anlamak, hangi kelimelerin sizin sektörünüzde veya nişinizde etkili olduğunu gösterir. Rakiplerinizin web sitelerini ve içeriklerini inceleyerek onların hangi anahtar kelimeleri hedeflediğini ve bu kelimelerin sizin SEO stratejinize nasıl uygulanabileceğine dair daha geniş bir görüş yakalayabilirsiniz.

Rakip analizi aynı zamanda, rakiplerinizin hangi anahtar kelimelerde başarılı olduğunu ve hangi kelimelerde daha az başarılı olduklarını size gösterir. Böylece hangi anahtar kelimeleri hedefleyebileceğinize dair en azından temel bir liste oluşturmuş olursunuz.

Anahtar Kelime Araştırma Araçlarını Kullanın

Kullanıcıların hangi anahtar kelimelerle arama sorguları yaptığını bulmak için kullanabileceğiniz çeşitli araçlar vardır. Bu araçlar, çeşitli anahtar kelimelerin popülaritesini, rekabet seviyesini ve hangi kelimelerin hedef kitleniz tarafından daha çok arandığını gösterir. Popüler anahtar kelime araştırma araçlarından bazıları şunlardır:

 • Google Keyword Planner: Google Ads’te bulabileceğiniz bu anahtar kelime araştırma aracı, doğrudan Google tarafından veriler sağladığı için oldukça güvenilirdir. Ayrıca ileride Google reklamları yayınlamak istediğinizde burada oluşturduğunuz anahtar kelime listelerini kolayca kullanmanız mümkündür.
 • Google Analytics: Analytics, halihazırda sitenizde bulunan anahtar kelimelerin performansını analiz etmek için oldukça kullanışlı bir araçtır. Ancak bunun dışında ziyaretçileri sitenize neyin yönlendirdiğini anlamak ve gelecekte nasıl daha fazla ziyaretçi çekeceğinizi belirlemek için de kullanabilirsiniz.
 • Google Trends: Eğer evergreen içerikler yerine dönemsel trendleri yakalamaya yönelik bir stratejiniz varsa Google Trends tam size göredir. Bu araç üzerinden günlük, haftalık ve aylık popüler aramaları görebilir, ayrıca herhangi bir arama sorgusunun dönemsel trendini izleyebilirsiniz.
 • SEMrush Keyword Research, Keyword Generator, Keyword Magic Tool: SEMrush, kullanıcıların işini kolaylaştırmak için birçok anahtar kelime aracına sahiptir. İhtiyaç duyduğunuzda anahtar kelime listenizden en iyileri seçmesi için araçtan yararlanabilir, gerektiğinde ise sıfırdan bir anahtar kelime araştırması başlatabilirsiniz.
 • Ahrefs Keyword Generator, Keyword Research Tool: SEMrush ile oldukça benzer özellikler vadeden Ahrefs’te sitenizin ihtiyaçlarını belirleyerek buna göre anahtar kelime araştırması yapabilirsiniz.
 • Moz Keyword Explorer: Moz, geniş bir anahtar kelime veritabanı ve detaylı analiz özelliklerine sahiptir. Araç ayrıca anahtar kelime araştırmalarınıza yönelik yeni anahtar kelime fikirleri de sunar.

Bunlara ek olarak sayılabilecek çok sayıda ücretli ve ücretsiz anahtar kelime aracı vardır. Bu araçlar üzerinden bir anahtar kelimenin aylık arama hacmini, rekabet seviyesini ve diğer önemli metrikleri görebilirsiniz. Bu bilgileri kullanarak içerikleriniz için hangi anahtar kelimenin daha etkili olacağına karar vermeniz mümkündür.

Sosyal Medya ve Forumları Takip Edin

Anahtar kelime araştırma araçları işinizi kolaylaştırsa da her zaman manuel içgörülerden de faydalanmalısınız. Bu noktada sosyal medya platformları ve çevrim içi forumlar, odak anahtar kelime fikirleri bulmak için değerli kaynaklardır. Bu platformlar, hedef kitlenizin ne hakkında konuştuğunu, hangi konuların popüler olduğunu ve hangi terimlerin sıklıkla kullanıldığını görmenize imkan verir. Böylece hangi anahtar kelimelerin hedef kitlenize daha kolay ulaşacağını ve onları daha kolay harekete geçireceğini öngörebilirsiniz.

Google’ın Önerilerini ve İlgili Aramalarını Kullanın

Google, kullanıcı bir arama sorgusu girdiğinde genellikle arama kutusunda otomatik tamamlama önerileri sunar. Bu öneriler, kullanıcıların hangi terimleri aradığını gösterir. Aslında bunun anlamı son zamanlarda popüler olan aramalara doğrudan Google üzerinden ulaşabilmeniz demektir.

Ayrıca bir arama sorgusu girdikten sonra Google, genellikle arama sonuçları sayfasının altında “ilgili aramalar” sunar. Bu arama sorguları da tıpkı otomatik tamamlamalar gibi kullanıcıların yaptığı arama sorguları hakkında fikir edinmenizi sağlar.

Son bir yöntem olarak Google SERP sayfasının “Kullanıcılar Bunu da Sordu” bölümünü kullanabilirsiniz. Bu bölüm doğrudan odak anahtar kelimelere odaklanmasa da size hangi konular hakkında yazılar yazabileceğinizi gösterir. Ayrıca çoğu zaman Google, ilgili soruyu hangi anahtar kelimenin tetiklediğini göstermek için bazı kelimeleri kalınlaştırarak görmenizi kolaylaştırır. Böylece anahtar kelime listenize yeni fikirler ekleyebilirsiniz.

Odak Anahtar Kelime Nasıl Seçilir?

Odak Anahtar Kelime Seçme Rehberi
Odak anahtar kelime seçiminde göz önünde bulundurmanız çok sayıda faktör vardır.

Yukarıda odak anahtar kelime adaylarınız için bazı durumlarda epey öneri içeren bir liste oluşturmayı öğrendik. Peki, bu listenin içinden hangi arama sorgusunu odak anahtar kelimemiz haline getireceğini nasıl bilebiliriz? Bunun için aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz işinize yarayabilir.

1. Arama Hacmi

Bir anahtar kelimenin aylık arama hacmi, o kelimenin ne kadar popüler olduğunu gösterir. Yüksek arama hacmi olan bir anahtar kelime genellikle daha fazla trafik çeker, ancak aynı zamanda daha rekabetçidir. Düşük arama hacmi olan bir anahtar kelime ise daha az trafik çekse de düşük rekabete sahip olduğu için SERP’te üst sıralamalar almanız daha kolaydır. Bu noktada iyi bir denge yakalayarak web sitenize trafik sağlayacak bazı anahtar kelimelerde üst sıralamaları kazanabilirsiniz.

2. Rekabet Seviyesi

Bir önceki başlıkta da değindiğimiz rekabet seviyesi, temel olarak o kelimede sıralama kazanmayı hedefleyen sitelerin ne kadar çok olduğunun göstergesidir. Yüksek rekabet seviyesi olan bir anahtar kelimede sıralama almak daha zordur. Buna karşılık düşük rekabet olan anahtar kelimelerde sıralama kazanabilseniz bile buradan çekeceğiniz trafik de büyük olasılıkla düşük kalacaktır.

3. Hedef Kitle Uyumu

Odak anahtar kelime seçerken kesinlikle dikkat etmeniz gereken bir konu da hedef kitlenizle uyumudur. Hedef kitlenizin ilgi alanları, ihtiyaçları ve arama davranışlarına en uygun anahtar kelimeyi seçtiğinizde sayfalarınızın tıklanma oranını ciddi oranda arttırabilirsiniz.

4. İçerik Uyumu

Hedef kitlenizle olduğu kadar seçtiğiniz odak anahtar kelime, içeriğinizin kendisiyle de uyumlu olmalıdır. İçeriğinizle ilgisiz anahtar kelimeler kullanıcı deneyimini olumsuz etkiler ve hemen çıkma oranını arttırır. Bu da sitenizin Google’a verebileceği en kötü sinyallerden biridir ve dolayısıyla sıralama sonuçlarınızı düşürür. Bu nedenle içeriğinizin ana konusu ve mesajı ile uyumlu bir anahtar kelime seçmeye her zaman önem vermeli, clickbait tarzı tıklanma hilelerine başvurmamalısınız.

5. İş Hedefleri

Odak anahtar kelime seçiminde iş hedeflerinize uygun bir arama sorgusu seçtiğinizden de emin olmalısınız. Bu noktada kullanıcılara ne yaptırmak istediğinizi düşünmeniz sizin için faydalı olabilir. Amacınız bir ürün veya hizmeti sattırmak mı? Yoksa web sitenizi nişinizde otorite olarak algılamaları için uzmanlığınızı ve bilgilerinizi paylaşmak mı? Bu tür soruları göz önünde bulundurarak iş hedeflerinize daha uygun bir odak anahtar kelime bulabilirsiniz.

Sonuç

Odak anahtar kelime seçimi, etkili bir SEO stratejisi oluşturmanın olmazsa olmazlarından biridir. İyi bir anahtar kelime stratejisi, web sitenizin görünürlüğünü artırmak, daha fazla trafik çekmek ve sonuçta daha fazla müşteriye ulaşmak için hayati öneme sahiptir.

Anahtar kelime seçimi, hedef kitlenizin ihtiyaçlarını ve arama alışkanlıklarını anlamayı gerektirir. Böylece onların dilini konuşabilir ve aradıkları içeriği sunabilirsiniz. Ayrıca rekabetçi anahtar kelimeleri belirlemek ve bunları stratejinize dahil etmek, rakiplerinizle rekabet etme yeteneğinizi de artırır.

İçeriğimizde tüm bunları nasıl yapabileceğinizle ilgili detayları sizlerle paylaştık. Eğer içerikleriniz için anahtar kelime stratejisi belirlemekte bir uzman desteği almak istiyorsanız her zaman bize ulaşabilirsiniz. İçerik101 ekibi olarak işletmenizin çevrim içi başarısını arttırmak için en etkili uygulamaları, sizinle iş birliği içerisinde hayata geçirmekteyiz.

Sıkça Sorulan Sorular

Anahtar Kelime Yoğunluğu Nedir ve Ne Kadar Olmalıdır?

Anahtar kelime yoğunluğu, bir web sayfasındaki belirli bir anahtar kelimenin toplam kelime sayısına oranıdır. İdeal anahtar kelime yoğunluğu %1-2 arasında olarak kabul edilir. İstisnai durumlar dışında çok yüksek anahtar kelime kullanımı, "anahtar kelime doldurma" olarak adlandırılan ve arama motorları tarafından cezalandırılan bir uygulamadır.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Nedir ve Neden Önemlidirler?

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, genellikle üç veya daha fazla kelime içeren spesifik arama terimleridir. Bu tür anahtar kelimeler genellikle daha düşük arama hacmine sahip olmasına rağmen, genellikle daha yüksek dönüşüm oranlarına sahiptirler. Çünkü kullanıcıların aradıkları şeyi daha spesifik olarak ifade ederler.

Odak Anahtar Kelime Seçimi SEO Performansımı Nasıl Etkiler?

Anahtar kelime seçimi, bir web sitesinin arama motorlarındaki sıralamasını doğrudan etkiler. İyi seçilmiş anahtar kelimeler, web sitenizin daha yüksek sıralamalar elde etmesine yardımcı olur.

7 / 24 İletişime Geçebilirsiniz

İletişime Geç

Ekip arkadaşlarımız 24 saat içerisinde dönüş yapacaktırlar. 

Thanks for sending Email!

Processing...