Niş Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır? Niş Pazarlama Örnekleri

Niş Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır? Niş Pazarlama Örnekleri

Pazarlama, herhangi bir ürünün tanıtımı ve satışı için en çok başvurulan teknikler arasında yer alır. Bu noktada birçok farklı strateji göze çarpar. Niş pazarlama da bunlar arasında bulunan çeşitli planları içerir. Pek çok işletme sahibi, konuyla ilgili “Niş pazarlama nedir?” sorusuna yanıt arar.

Küçük pazarlama tekniği olarak tanımlanan niş, müşterilerin farklı istek ve ihtiyaçlarını merkeze alarak bunları karşılamaya çalışmaktır. Daha çok küçük tüketici gruplarına yapılan niş pazarlama, alanda uzmanlık gerektiren alandır. Bu noktada birçok sektörde en çok kullanılan teknikler arasında yer alır.

Özellikle hızla gelişen ve küçük gruplardan oluşan sektörlerin pazarlama stratejisinde nişi görmek, kritik öneme sahiptir. Çünkü küçük grupların boşluklara sebep olan birçok ihtiyacını gidermek mümkündür. Bunların süreç içerisindeki isteklerini dikkate almak da bu stratejinin kritik noktalarından biri olarak karşımıza çıkar. 

Niş Pazarlama Nedir?

Niş pazarlama; küçük grupların ihtiyaçlarının baz alındığı ve özel bir konunun hedeflendiği, alanında uzmanlık gerektiren bir satış stratejisi olarak tanımlanabilir. Genel pazarlama tekniklerinin aksine özelleştirilmiş bir konuyu hedef alan ve daha küçük bir gruba hitap eden bir pazarlama tekniğidir. Bu tekniğe birçok faktör de etki etmektedir.

Tek bir hedefe odaklanmanın baz alındığı niş pazarlamada uzmanlık ve deneyim son derece önemlidir. Büyük pazar tekniği ve özelliği taşımayan niş, hizmetlerdeki küçük boşlukların fark edilmesiyle ortaya çıkmıştır. Bu da pazarlama tekniğinin az sayıda olan fakat tüketime büyük ihtiyaç duyan kişilere hitap etmesini sağlamıştır.

Pazarlama sektöründe kimsenin aklına gelmeyen ve olmamışları gerçekleştiren bu teknik, önemini de bu küçük boşlukları doldurmaktan alır. İnsanların aslında ihtiyaç duyduğu fakat kimsenin bunu fark etmediği bir durumu tespit etmek, niş pazarlamanın ana hattını oluşturur. Sonucunda da ilk etapta fark edilmeyen o boşluğun aslında büyük bir ihtiyaç olduğu ortaya çıkar.

Yapılmamışları gerçekleştiren ve fark edilmeyen ihtiyaçları ortaya çıkaran niş pazarlama, bunlarla beraber hedef kitlesinin isteklerini de baz almaktadır. İstek ve ihtiyaçlar şekillendikçe pazarlama ve hizmet sürecinde de değişiklik meydana gelir.

Bir pazarlamanın niş haline gelebilmesi için farklı birçok faktöre ihtiyaç vardır. Bu unsurları şöyle sıralamak mümkündür:

 • Toplumun kültürü
 • Ürüne dair herhangi bir özelliği azaltma ya da yeni ekleme
 • Bir grup insanın ihtiyacı
 • Demografi
 • İnsanların davranışları ve değerleri
 • Toplumdaki alışkanlıklar ve aktiviteler
 • Uzmanlaşılmış alan
 • Yeni fırsatlar
 • Toplumun yaşam stili
 • Coğrafya

Tüm bu yukarıdaki etmenler, niş pazarlamanın olabilmesi için gereklidir. Aynı zamanda başarılı ve etkili bir planlama için de oldukça önemlidir. Niş pazarlamada asıl önemli olan, müşterilerin ihtiyaçlarıdır. Bu nedenle ürünlerde, hizmet ve pazarlama aşamasında değişiklik olabilir. İhtiyaca göre ürünlerin üretim ve pazarlamasında eklemeler ya da çıkarmalar, gerçekleşebilen ihtimaller arasındadır.

Niş Pazarlama Nasıl Yapılır?

Niş Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır? Niş Pazarlama Örnekleri
İşletmenizi büyütmek için niş pazarlama etkili yöntemlerden biridir.

Niş pazarlama nasıl yapılır?” sorusu bu konuyla ilgilenenlerin en çok merak ettiği noktalar arasında yer almaktadır. Bu sürece başlamak için öncelikle hedef kitlenin belirlenmesi gerekir. Potansiyel müşterilerin ilgi ve ihtiyaçlarına dikkat etmek de oldukça önemlidir. Bunlar, belirli kategorilere ayrılarak tüketiciye sunulur. Sonrasında kitleye özgü etkili yöntemler tasarlanır.

Seçtiğiniz yöntemle yöneldiğiniz pazarda nasıl ilerleyeceğiniz oldukça önemli bir konudur. Hangi mecraların kullanılması, kitleye nasıl ulaşılması gibi birçok yöntem, niş pazarlamada açısından kritik durumları içerir. Niş pazarlama esnasında gözlemlemeniz ve dikkat etmeniz gereken birçok nokta da bulunmaktadır:

Hedef Kitlenizi İyi Analiz Edin

Niş pazarlama, genelden ziyade özel ve küçük bir gruba hitap eder. Bu topluluğu belirlemek de pazarlama tekniğinin etkili ve başarılı olabilmesi açısından oldukça önemlidir. Hedef kitlesinin ihtiyaç ve ilgilerini dikkate alarak belirlediğiniz bir niş pazarlama stratejisi, etkili ve başarılı olmaya yaklaşmanıza yardım eder.

Hedef kitlenizdeki müşterilerinizin nelerden hoşlandığı, aslında ihtiyaç duymalarına rağmen neleri fark edemediği gibi birçok yol, analiziniz için oldukça önemlidir. Tüm bunlara dikkat ederek pazarlama tekniğinden yararlanmak, hedef kitlenizi büyüteceği gibi bunun devamını da sağlar. Dolayısıyla niş pazarlama stratejilerini uygulama esnasında hedef kitlenizi iyi bir şekilde analiz etmeniz, hem markanıza hem de yönteminize büyük bir katkı sağlayacaktır.

Kitleniz ile Doğru İletişim Kurun

Hedef kitlenizi belirlemeniz, niş pazarlama için gerekli olduğu gibi iletişiminiz de oldukça önemli bir noktayı oluşturur. Ürünleri sadece potansiyel müşteriye hitap edecek şekilde pazarlamak başarısız sonuçlanabilir. Bu durumu, güçlü bir iletişimle devam ettirmek gerekir. Kitlenize göre iyi bir iletişim yöntemi seçmek ve stratejinizi buna göre yapmak size katkı başarılı bir sonuç için değerlidir. 

Hedef kitlenizin yaş aralığına, ilgilerine, ihtiyaçlarına ve daha birçok faktöre göre iletişim tarzınızı belirlemeniz, doğru satış işlemi için kritik öneme sahiptir. Kitlenize hitap edebilecek ürünlerle doğru bir iletişim kurarak niş pazarlamadan yararlanmak, oldukça önemlidir.

Stratejinizi kullanarak geliştirdiğiniz ürün ya da hizmeti doğru bir iletişimle hedef kitlenize sunmanız, bu yöntemde başarılı olmanız da etkilidir. Aynı zamanda marka değerinizi yükselterek işinizde devamlılık sağlayacaktır.

Olumlu ve Olumsuz Yönlerinizi Öğrenin

Niş pazarlamada olumlu ve olumsuz yönlerinizi öğrenmeniz, önemli bir konudur. Yönteminizdeki olumsuz yönleri gördüğünüzde bazı noktalarda düzeltme yaparak eksiklikleri tamamlamanız mümkündür. Aynı zamanda sonraki stratejiler için daha bilinçli ve eksiksiz olan yöntemleri seçebilirsiniz.

Yönteminizdeki olumlu ve olumsuzlukları görmek, kitlenizi daha iyi anlamanıza ve onlara etkili bir şekilde hitap edebilmenize de faydalı olacaktır.

Tüketicileri Segmentlere Ayırın

Niş pazarlamada tüketicileri segmentlere ayırmanız, dikkat etmeniz gereken bir konudur. Farklı ilgi ve ihtiyaçlardan oluşan tüketici kitlesi vardır. Dolayısıyla pazarlaması yapılacak ürün, bu farklılıklara hitap etmeyebilir. Tüketicileri segmentlere ayırmak, bu durumun çözümü olabilir. Aynı ilgi ve ihtiyaçlardan, özelliklerden oluşan tüketicileri tek grupta toplamak, pazarlama stratejinin olumlu şekilde sonuçlanmasına etki edebilir. 

Tüketicileri segmentlere ayırmak, hizmet sürecinde görülebilecek eksiklikler açısından da kolaylık sağlar. Böylece değişebilecek istekleri, ihtiyaçları daha kolay halledebilir ve hizmetinizin devamlılığını kesintiye uğramadan sürdürebilirsiniz.

Fırsatları Araştırın

Pazarlama, sürekli değişen ve gelişen bir sektördür. Niş pazarlama da buna dahildir. Tüketici kitlesi, değişebileceği gibi insanların ilgi ve ihtiyaçları da zamanla farklılık gösterir. Bu da yeni ihtiyaçların doğmasına yol açar. Yeni ve farklı olan her durum, niş pazarlama için büyük bir fırsat anlamına gelir. 

Fırsatları araştırarak üzerinde değerlendirmeler yapmanız, niş pazarlama stratejisinde başarılı olmanıza katkı sağlar. Değişen ve gelişen ilgi ve ihtiyaçlar yeni ürünlerin çıkmasında, pazarlama tekniklerinin daha çok yaygınlaşmasında etkilidir. Niş pazarlama daha küçük grupları hedeflediği için de fırsatlara büyük bir önem verir.

Pazarlama stratejisinde bu fırsatları araştırarak değerlendirmeniz, kitlenizi ve isteklerini tanımanız işinizi kolaylaştırır. Aynı zamanda sürekli ve durağan olmayan bir pazarlama deneyimi sunar.

Personalarınızı Oluşturun

Niş Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır? Niş Pazarlama Örnekleri
Markanızın personasını oluşturarak müşterilerinizle daha kolay bağ kurabilirsiniz.

Niş pazarlamada persona önem verilmesi gereken bir diğer konudur. Kısacası işletme kişiliği şeklinde adlandırılan personalar, satış ve pazarlamanın başarılı olmasında kritik rol oynar. Personalarınızı etkili bir biçimde oluşturmanız, tüketicilerin size güvenmesine ve pazarlama stratejisinin sürekli hale gelmesine etki eder.

Personalar, hem tüketicilere hem de pazarlamacılara faydalıdır. Zamanınızı daha etkili ve verimli kullanarak başarı sergilemeniz konusunda personaların yeri oldukça büyüktür. Aynı zamanda tüketici kitlenizi tanıyarak onlara hitap edecek ürünler geliştirebilmeniz de personaların yardımlarıyla gerçekleşir. Bu sayede hem yüksek bir başarı sergileyebilir hem de daha çok müşteri çekebilirsiniz.

Marka ve Değer Önerisi Geliştirin

Değer önerisi, tüketicilere hitap eden ürünleri onlara farklı avantajlar sağlayarak sunmaktır. Tüketicilere karşı değer önerisi geliştirmek, niş pazarlama için oldukça önemlidir. Hedef kitlenin avantajları gördüğünde ve bunlardan fayda sağladığında markaya olan güveni artış gösterir. Bu durum da niş pazarlamanın etkili ve devamlı olmasında son derece etkilidir.

Hedef kitlenize ne sunduğunuzu açık ve etkili bir şekilde dile getirmeniz, onların tanıtacağınız ürüne karşı güven yaratır. Markaya karşı oluşan itimat, hem daha çok kazanç sağlar hem de stratejinin etkili ve devamlı hale gelmesine olanak tanır. Hedef kitleniz, ürünü satın aldığında vaad ettiğiniz durumları yaşarsa marka değeriniz de yükselir.

İçerik Stratejinizi Belirleyin

Niş pazarlamada strateji belirleyerek hareket etmek oldukça önemli konulardan biridir. Kitlenize hitap eden bir strateji belirlemeniz, pazarlamanın devamlı ve etkili olması açısından değerlidir. Etkili bir içerik stratejisi belirlemek, daha çok tüketiciye hitap edeceği gibi kitlenin güvenini kazanmayı sağlar ve marka imajını yükseltir.

Daha etkili olan tanıtımlar yaparak ve hedef kitlenizin ilgi alanlarını tespit edip onların üzerinde durarak içerik stratejisi konusunda büyük bir adım atabilirsiniz. Bu düzenlemeleri yapmak niş pazarlamanın başarılı olmasında mühim konular arasındadır. 

Müşteri Kazanımı ve Satış Süreçlerini Planlayın

Niş pazarlama sürecine başlarken en önemli konulardan biri, planlı olmaktır. Müşterileri kazanırken onlara hitap edebilecek konulardan faydalanmak, güven kazanmanıza yardım eder. Dolayısıyla satış stratejinizi belirlerken her adımı, doğru ve etkili biçimde planlamaya dikkat etmelisiniz. 

İnsanların markanıza güvenmesi ve ihtiyaçlarına yönelik ürünleri görmesi, müşteri kazanımı açısından oldukça önemli bir noktayı oluşturur. Bunun devamında da satış stratejisi yer alır. Etkili ve planlı bir satış stratejisinden sonra bu süreci doğru yapmak devamlılık açısından önemlidir. Aynı zamanda doğru taktikler, markanıza karşı sadakat oluşturmanız açısından değerlidir. 

Kendinizi ve Yönteminizi Test Edin

Niş pazarlamayı tercih edip bu yöntemi kullanmak, kendinizi test etmeyi de gerektirir. Çünkü bu teknikte önemli olan müşterilerin isteklerine yeterli ölçüde cevap verebilmektir. Geliştirdiğiniz yöntemi test etmeniz, amacınıza başarılı bir şekilde ulaşıp ulaşmamanız konusunda size fayda sağlayacaktır. 

Yönteminizi geliştirdikten sonra bunu müşterilere sunmanız gerekir. Devamında geri dönüşlere göre kendinizi ve yönteminizi bir teste tabi tutmalısınız. Bu durum, müşterilerin güvenini kazanmanızı sağlarken aynı zamanda yönteminizi daha çok sağlamlaştırır.  Böylece kendinizi yenileyerek geliştirebilir ve müşterilere daha çok hitap edebilirsiniz.

Niş Pazarlamanın Özellikleri Nelerdir?

Niş pazarlama, küçük gruplara hitap eden bir stratejidir. Zamanla daha çok yaygınlaşan ve popüler hale gelen bu pazarlama stratejisinin normalinden farklı olarak birçok özelliği de bulunmaktadır. Niş pazarlamanın genel niteliklerini aşağıdaki şekilde sıralamak mümkündür:

 • Bu pazarlama şeklinde, müşterilerin istekleri oldukça önemlidir. İstek ve ihtiyaca göre ürün ortaya çıkar. Bundan dolayı da niş pazarlamada genellikle kâr payı daha yüksektir ve maliyetin üstündedir.
 • Fiyatlandırma da niş pazarlamanın özelliklerinden biridir. Müşteriler, istekleri doğrultusunda ürün talebinde bulunur. Dolayısıyla firmalar, bu ürünleri hedef kitlenin istek ve ihtiyacına göre geliştirir. Fiyatlandırmayı da kendilerine göre yapar.
 • Niş pazarlamanın en önemli özelliklerinden biri de hizmet ya da ürünün özgün olmasıdır. Bunun için de pazarlama stratejisinde uzmanlar yer alır. O hizmet alanında uzmanlaşmış olmak niş pazarlamanın başarılı sonuçlanması için önemli bir etkendir.
 • Niş pazarlamanın devamlı olması için iyi bir araştırma yapılması gerekir. Kâr sağlamak için de büyüme potansiyeli olması ve ideal bir şekilde ilerlemesi oldukça önemlidir.
 • Bu pazarlamanın önemli özelliklerinden birisi de müşterilerin güvenini kazanmanın daha kolay olmasıdır. Bunun sebebi, küçük grupların istek ve ihtiyacına göre ürün geliştirmektir.
 • Niş pazarlama küçük grubu hedefe aldığı için iletişim de ona göre belirlenir. Dolayısıyla daha az bir bütçe kullanarak güçlü bir iletişim geliştirmek mümkündür.
 • Bu pazarlama şeklinin en çok tercih edilmesinin nedenleri arasında da olan özellik, kâr payının yüksek olmasıdır. Niş pazarlamada maliyet ve satış az olsa da kâr payı daha yüksektir.

Tüm bunlar, niş pazarlamanın en önemli özellikleri arasında yer alır. Bu noktada da niş pazarlama birçok marka ve kişi tarafından gün geçtikçe daha çok tercih edilen yöntemlerden biridir.

Niş Pazarlama Örnekleri

Niş Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır? Niş Pazarlama Örnekleri
Pazarlama stratejinize entegre edebileceğiniz örnekleri inceleyerek daha fazla insana ulaşabilirsiniz.

Niş pazarlama, gün geçtikçe daha çok yaygınlaşan pazarlama tekniğidir. Hem tüketimin artması hem de ilgi ve ihtiyaçların değişip gelişmesiyle gittikçe daha çok tercih edilmektedir. Dolayısıyla niş pazarlama örnekleri, birçok firmanın başvurduğu yöntemler arasında bulunmaktadır.

Örneğin, siyah renkli kıyafetler için üretilmiş bir deterjan düşünün. Bu malzeme tüm renkteki kıyafetler için değil sadece siyahlar için kullanılıyor. Normalde renkli çamaşırlara uygun deterjanla yıkanan siyah kıyafetler için herhangi bir ihtiyaç yokmuş gibi görünüyor. Fakat niş pazarlamayla siyahlar için olan deterjan geliştiriliyor. Böylece ürünün aslında büyük ihtiyaç olduğu ortaya çıkıyor.

Yurt dışındaki birçok markada da niş pazarlama örneklerine rastlamak mümkündür. Örneğin, sadece solak olan insanlara hizmet eden bir marka bulunuyor. Bu marka da küçük ve özel bir tüketici grubuna hitap ettiği için niş pazarlama tekniğini kullanıyor.

Kadın ayakkabıları kategorisindeki bazı durumlar da niş pazarlama stratejisine örnek oluşturuyor. Bu kategoride tüm ürünler yerine sadece deniz ayakkabılarını baz almak niş pazarlama tekniğine uygun bir örnektir. Çünkü burada da özel bir ihtiyaç vardır.

Erkek isminden oluşan bir gayrimenkul şirketi, yalnızca aynı ada sahip kişilere hizmet veriyor. Bu da firmanın niş pazarlama tekniğini kullanmış olduğunun göstergesidir.

Gıda sektöründe yer alan bir firma, yalnızca organik olan ürünler tedarik etmiştir. Bu noktada daha çok sporla ilgilenen ve sağlıklı beslenmeyi tercih eden küçük bir gruba hizmet etmektedir. Bu gıda firması, niş pazarlama yöntemini kullanarak hizmet edip ürünlerini geliştirmektedir.

Küçük ve özgün bir pazarlama tekniği, nişin temelini oluşturmaktadır. Aynı pazarlama tekniğini kullanan birçok marka da vardır. Bu markalar genel tüketici gruplarına değil özel kişilere hitap etmektedir. Bu yöntemin farklı örnekleri de vardır:

Çevre Dostu Tüketim

Farklı içerik ve alanlarda üretim yapan birçok firma bulunur. Bu firmalarda çevre bazen göz ardı edilebilir. Çevrenin önemli ve gerekliliği de küçük grupların ilgilendiği noktalardandır. Dolayısıyla da niş pazarlamayı tercih eden bazı firmalar, çevre dostu tüketim üzerine durmaktadır.

Bu tüketim, herhangi bir ürünün çevreye daha az zararlı olmasında faydalıdır. Niş pazarlama için büyük bir örnek oluşturan çevre dostu tüketim, küçük bir grubun isteklerine göre geliştirilmiştir. Süreç içerisinde ihtiyaç ve isteğe göre değişebilen yöntemlerden de oluşur. Dolayısıyla da çevre dostu tüketim, niş pazarlama stratejisinde önemli örnekler arasında yer alır.

Evcil Hayvan Sahipleri

Hayvan beslemek, genel bir gözle bakıldığı zaman küçük gruplarda görülen bir durumdur. Evcil hayvan sahiplerinin bu konuda birçok istek ve ihtiyaçları vardır. Niş pazarlama stratejisi de bu konuyla oldukça ilgilidir. Küçük grupların isteklerini baz alarak evcil hayvan konusunda farklı hizmet ve ürün geliştirmek, bu pazarlama şeklinin örnekleri arasında bulunur.

Gamer’lar

Oyun sektörü, gün geçtikçe daha çok gelişen fakat yine de küçük grupların ilgileri arasında olan bir alandır. Dolayısıyla da niş pazarlama için büyük bir örnektir. Bu sektör içerisinde oyuncuların farklı ilgi ve ihtiyaçları olur. Bu istek ve ihtiyaçlar, süreç içerisinde eksilebilir ya da artabilir. Niş pazarlama bu konuda en çok başvurulan yöntemler arasındadır.

Zamanla gelişen ve değişen bu sektör için hizmet ya da ürün geliştirmek, niş pazarlamayla mümkündür. Oyuncuların gelişen ve değişen isteklerine, bu alanda ihtiyaç duydukları hizmet ya da ürünlere niş pazarlamayla geliştirilen üretimler yardım eder.

Freelancer Çalışanlar

Freelancer çalışmak, çok yaygın olmayan fakat gün geçtikçe daha çok insanın istekleri arasında olan bir durumdur. Bu çalışanların birçok ilgi ve ihtiyacı bulunur. Küçük grupları oluşturan freelancer çalışanların istek ve ihtiyaçlarını niş pazarlama stratejisiyle kapatmak da oldukça önemlidir.

Niş pazarlamada hizmet ve pazarlama kısmında değişiklik olabilir. Freelancer çalışanların ihtiyaçları da bu süreçte değişebileceğinden niş pazarlamaya başvurulur. Bu pazarlama stratejisinin en iyi örneklerinden birini de freelancer çalışanlar oluşturur.

Niş Pazarlama Neden Önemli?

Niş Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır? Niş Pazarlama Örnekleri
Niş pazarlama, karınızı artırmak için etkili bir stratejidir.

Niş pazarlama, gün geçtikçe daha çok yaygınlaşan ve önemli hale gelen bir stratejidir. Küçük grupların hedefe alındığı ve yüksek kar oranlarına sahip olan niş pazarlamanın bu kadar önemli olmasının birçok sebebi vardır. Aşağıdaki listede genel olarak neden önemli olduğunu görebilirsiniz:

 • Niş pazarlamada, firmalar hedefledikleri alana daha çok odaklanır. Bunun sebebi, hedef kitlesinin istek ve ihtiyaçlarının baz alınmasıdır. Küçük gruba hitap etse de müşterilerin istekleri, niş pazarlama için oldukça önemlidir. Bu da pazarlamanın önemini arttırır.
 • Yüksek kar oranı da niş pazarlamanın önemli olmasının sebepleri arasında yer alır. Maliyet ve satış düşük olmasına rağmen kar oranının yüksekliği, daha fazla kazanç elde etmek anlamına gelir. 
 • Niş pazarlama, küçük boşlukları dolduran bir stratejidir. Önemsiz gibi görünen ya da atlanan bu boşlukların aslında büyük ihtiyaçlara dönüşmesi niş pazarlamanın en önemli olduğu noktalar arasında yer alır. Görünmeyeni ortaya çıkaran ya da farklı ihtiyaçlar doğuran niş pazarlama, müşteriler açısından da mühimdir.

Tüm bunlar, küçük gruplara hitap eden fakat aslında büyük ihtiyaçları karşılayan niş pazarlamanın önemini daha çok arttıran özellikler arasında yer almaktadır.

Hedef kitle nedir?” diye merak ediyorsanız yazımıza göz atarak bilgi alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Neden Niş Pazarlamayı Tercih Etmeliyim?

Niş pazarlamayı tercih etmeniz için birçok neden vardır. Öncelikle bu pazarlama stratejisinde küçük grupların istek ve ihtiyaçlarına hitap edildiği için ürünler buna göre geliştirilir. Satış miktarı, diğerlerine kıyasla daha az olsa da maliyetin çok üzerinde bir kar oranına sahip olabilirsiniz. Yani, bu pazarlamada kazanç daha yüksektir.

Hangi Durumlarda Niş Pazarlamaya Başvurmalıyım?

Niş pazarlama, genel olanın aksine özel bir konu üzerinde başvurmanız gereken bir tekniktir. Küçük bir grubun hissedilmeyen ihtiyaçlarını ortaya çıkaran bu pazarlama tekniğinde hedef kitlenizin isteklerine dikkat etmeniz gerekir. Eğer tek bir özellik çerçevesindeki küçük bir gruba hitap edecekseniz niş pazarlama stratejisinden yararlanabilirsiniz.

Niş Pazarlamayı Hangi Alanda Kullanabilirim?

Niş pazarlama tekniğinden yararlanabilmeniz için herhangi bir alana ihtiyacınız yoktur. Bu pazarlama tekniğini küçük grupların olduğu ve özgün ürünler geliştirebileceğiniz birçok alanda kullanabilirsiniz. Burada asıl amaç, dolmamış küçük boşlukları tamamlayarak hizmet ve ürün geliştirmenizdir. Dolayısıyla hangi alanda bu boşlukları fark ettiyseniz niş pazarlamadan yararlanabilirsiniz.

7 / 24 İletişime Geçebilirsiniz

İletişime Geç

Ekip arkadaşlarımız 24 saat içerisinde dönüş yapacaktırlar. 

Thanks for sending Email!

Processing...