Hedef Kitle Nedir? Doğru Hedef Kitle Nasıl Belirlenir?  

Hedef Kitle Nedir? Doğru Hedef Kitle Nasıl Belirlenir?  

‘’Hedef kitle nedir?’’ sorusu, pazarlama stratejileri geliştirirken sıklıkla karşılaşacağınız bir başlıktır. Ürün ve hizmetlerinizi satın alacak olan müşterilerinizi tanımlamak için hedef kitle ifadesi kullanılır. Benzer ihtiyaçlara sahip insanları belirlerken, bazı özellikleri kendi içinde gruplandırmak gerekiyor. Bu özellikler arasında; 

 • Yaş aralığı, 
 • Cinsiyet, 
 • Eğitim düzeyi, 
 • Satın alma gücü, 
 • Sosyal sınıf, 
 • Tüketim alışkanlıkları, 
 • Coğrafi konum kriterleri bulunuyor. 

Yukarıda belirtilen başlıklara uygun olarak gruplandırma yapılmalı ve her biri doğru biçimde araştırılmalıdır. Analiz süreçlerinde özenli davranmak, satışların artırılmasında kolaylık sağlayacaktır. 

Hedef Kitle Nasıl Belirlenir? 

Hedef Kitle Nedir? Doğru Hedef Kitle Nasıl Belirlenir?  
Hedef kitlenizi belirlerken dikkat etmeniz çok sayıda faktör vardır.

Hedef kitle belirleme analizleri için öncelikli olarak satılan ürün veya hizmeti isteyecek bireyleri seçerek işe başlanmalıdır. Bu noktada markanın pazarladığı malzemeye en çok kimlerin ihtiyacı olduğunu bilmek gerekir. Örneğin, kozmetik ürünü satacaksanız, hedef kitlenizin kadınlar olması doğaldır. Ancak tıraş losyonu için erkeklerin ilgisini çekecek çalışmalar yapılması çok önemlidir. Alıcılarınızı belirlerken yukarıda bahsettiğimiz gruplandırmaları, şimdi başlıklar altında birlikte inceleyelim.  

Yaş Aralığı 

Hedef toplulukları analiz ederken yaş aralığı belirlenmesindeki amaç, tanıtım ve pazarlama süreçlerinde oluşan özel ihtiyaçları saptamaktadır. Daha önceki örneklerimizden biri olan tıraş losyonunu daha detaylı incelersek, henüz tıraş olmaya başlamamış olan gençlerin ilgisini çekmeyecektir. Yaş aralığı belirleme araştırmalarında, yine satılan ürünün sağlayacağı fayda esas alınmalıdır. Bu faydalar, coğrafi konum ve tüketim alışkanlıklarına göre de farklılıklar ortaya çıkarabilir. 

Cinsiyet 

Pazarlama ve reklam çalışmalarının yeterli seviyede yapılabilmesi için verilen hizmetin hangi insanları öncelikli olarak ilgilendirdiği bilinmelidir. Bu noktada cinsiyet faktörü, büyük bir öneme sahiptir. Günümüzde birçok ürün unisex olarak tasarlansa da cinsiyetler de yüksek oranda birbirinden ayrılır. Özellikle giyim, aksesuar ve kozmetik çeşitleri, büyük bir farklılık gösteriyor. 

Eğitim Düzeyi 

Eğitim düzeyi, tercihlerin şekillenmesinde oldukça etkilidir. Kültür düzeyi arttıkça dergi, kitap, kişisel gelişim materyalleri gibi ek ihtiyaçlar ortaya çıkar. Aynı zamanda aldıkları eğitimler benzer ve etkileşim içinde olan insanlar, birbirlerinin sosyal statülerine uyum göstermek isteyecektir. Çünkü bu birikimler, öğrenme tutumlarını ve davranışları da doğrudan etkilemektedir. 

İçerik pazarlaması nedir?” yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz.

Satın Alma Gücü ve Sosyal Sınıf 

Sosyal sınıf, tıpkı eğitim düzeyiyle alakalı olduğu gibi satın alma gücüyle de belirlenen bir durumdur. Bireyin maddi durumuna göre temel ihtiyaçlarını karşılarken, en ucuzu tercih etme veya pahalı ve popüler markaları seçme eğilimi olacaktır. Pazarlanan ürün veya hizmetin kalitesi, değeri ve ihtiyaç olup olmadığı gibi detaylar, tüketicilerin satın alma gücüne göre belirleyici olacaktır. 

Tüketim Alışkanlıkları ve Coğrafi Konum  

Hedef kitleye ulaşma çalışmalarında coğrafi bölgeler, özellikle ülkemizde çok önemlidir. Yaşanılan yerlere göre kültürel ve geleneksel farklılıklar ortaya çıkmaktadır. Örneğin, Ege mutfağında daha çok sebze ürünleri kullanılırken Güneydoğu illerinde kırmızı eti, sofralarda daha çok görmek mümkündür.  

Coğrafi konumun etkilediği faktörler, elbette sadece mutfak kültürü değil. Giyim ürünlerinde de bu durum iklim özellikleri doğrultusunda beklentilerin değişmesine sebep olacaktır. Kış aylarında ise karasallığın yoğun yaşandığı yerlerle ılıman özellikli bölgeler arasında, kıyafet tercihleri doğal olarak benzerlik göstermeyecektir. 

Hedef kitle gruplarında yer alan insanların kişisel zevkleri değişiklikler gösterecektir. Ancak kültür, maddi durum ve yaşanılan şehir gibi dış faktörler, bu zevklerin şekillenmesinde büyük rol oynamaktadır.  

Hedef Kitle Hakkında Bilgi Toplama Süreci 

Hedef kitlenin belirlenmesi için bilgi toplama süreçlerinde çeşitli yöntemlerden faydalanılabilir. Bu analiz aşamalarını aşağıda bulabilirsiniz: 

 • Sosyal Medya: Dijital pazarlama için sosyal medya harika bir alandır. Çok hızlı biçimde etkileşim almak ve müşterilerle bağlantı kurmak mümkündür. Bu sayede sosyal profiller incelenerek kişiler hakkında net bilgilere ulaşılabilir. Müşterilerin; takip ettiği markalar, tercih ettiği ürünlerle alakalı paylaşımları ve ayrıca kişisel bilgileri kolayca incelenebilir. 
 • Anketler: Ürün kullanım tercihleriyle ilgili hazırlayacağınız sorular sayesinde genel kullanıcı alışkanlıklarını belirleyebilirsiniz. Aynı zamanda rakip markaları seçen kişileri ve demografik özelliklerini saptayabilirsiniz. 
 • İstatistiksel Veriler: Pazar araştırma şirketleri tarafından önceden yapılmış olan anket ve araştırmaları; yaş, cinsiyet, eğitim seviyesi ve müşteri alışkanlıkları özelinde inceleyebilirsiniz. Bu sayede satış pazarlama faaliyetlerinizi, firmanız için daha faydalı hale getirebilirsiniz. 
 • Canlı İletişim: Satmak istediğiniz ürün veya hizmetlerle ilgili olarak hem sadık hem de potansiyel müşterinizi arayabilirsiniz. Hangi ürünlerin daha çok satıldığı ve ne sıklıkta ihtiyaç duyulduğu gibi çıkarımları yapmanız mümkündür. 

Belirtmiş olduğumuz analiz detayları sayesinde potansiyel müşterilerinize ulaşma süreçleriniz ciddi oranda kısalır. 

Hedef Kitle Önem Sırası 

Hedef Kitle Nedir? Doğru Hedef Kitle Nasıl Belirlenir?  
İçerik pazarlaması için hedef kitlenizin segmentlere ayırmalısınız.

Hedef kitle belirlenirken önem sırası çerçevesinde, çeşitli gruplandırmalar belirlenir. Bunlar; birincil, ikincil ve marjinal hedef kitlelerdir. Birincil grup, firmaların gerçekleştireceği çalışmalara direkt yardımcı olan ve ürünlerini çok sık satın alan kişilerden oluşur. 

İkincil grup, markayla nispeten daha az etkileşim kuran ve nadiren alışveriş yapanları ifade eder. Marjinal hedef kitle ise en düşük öneme sahip ve genel olarak firmayı çok sık tercih etmeyen kişilerdir. Aynı zamanda analiz süreçlerine pek dahil edilmeyen bir gruptur. 

Sıkça Sorulan Sorular

Hedef Kitle Seçimi Nasıl Yapılır?

Hedef kitle seçimi, markanın sahip olduğu hizmet ve ürünlere ilgi göstermesi muhtemel kullanıcı davranışlarının analiz edilmesiyle yapılır. Cinsiyet, yaş, eğitim, ekonomik durum, sosyal statü ve alışveriş alışkanlığı gibi faktörler bu süreçte etkilidir.

Hedef Kitle Kimler Olabilir?

Potansiyel alıcıların belirlenmesi aşamalarında birçok grup üyesi göz önünde bulundurulur. Müşteriler, rakipler, sivil toplum kuruluşları, medya, siyasi partiler, fikir liderleri ve uluslararası örgüt gibi topluluklar kitleniz olabilir.

Hedef Kitleye Nasıl Ulaşılır?

Öncelikle markanızın hizmet ve ürünlerine kimlerin gereksinim duyduğunu doğru tespit etmelisiniz. Bunun için sosyal medya ve dijital ortamlar etkili kullanılmalıdır. Profesyonel araştırmacıların saptadığı veriler incelenmeli ve müşterilerle canlı iletişim kurulmalıdır.

7 / 24 İletişime Geçebilirsiniz

İletişime Geç

Ekip arkadaşlarımız 24 saat içerisinde dönüş yapacaktırlar. 

Thanks for sending Email!

Processing...