Dijital Yükselişin Mimari: İçerik Pazarlaması Nedir?

Dijital ortamlarda, potansiyel alıcılara çeşitli bilgiler ve içerikler iletilir. İçerik, düşünsel ve zihinsel işlevlerin önemli bir bileşenidir. Bu bileşen, yürütülen pazarlama faaliyetlerinin gelişim aşamalarında oldukça etkilidir. Özellikle internetin ulaştığı seviyeyle birlikte pazarlama süreçleri, teknolojiye endeksli hale gelerek her geçen gün değişime uğramaktadır. Bu içeriğimizde gerçekleşen değişimler ışığında, “İçerik pazarlaması nedir?” sorusu hakkında kapsamlı bir bilgilendirme yapacağız.

İçerik Pazarlaması Nedir? 

Hedef kitle üzerinde etki oluşturmak ve satışları daha kârlı düzeylere çıkarmak için sürekli olarak içerik üretimine ihtiyaç duyulur. Daha sonra ise tanıtım hazırlığının doğru şekilde tamamlanması ve internet araçlarının verimli olarak kullanılması, dijital içerik pazarlamasını ifade eder. Bununla beraber kullanılan tekniklerin, olması gerektiği gibi süreçlere dahil edilmesi, sitelerin trafiğini arttıracaktır. 

İçerik pazarlaması yöntemleri, potansiyel alıcıların dikkatinin ürüne ve markaya çekilmesi için kullanılır. Böylece organik şekilde kurulan etkileşimle verdiğiniz emeğin karşılığını alabilirsiniz. İçerik pazarlaması süreci aşamaları için kullanılan kanal ve araçların bazıları ise şu şekilde sıralanır: 

 • Blog 
 • Fotoğraf ve video 
 • E-posta ve e-dergi 
 • Raporlar ve araştırma 
 • Web seminerleri 
 • Teknik inceleme 
 • Çevrim içi etkinlikler 
 • Forumlar ve haber bültenleri 
 • İnfografik ve illüstrasyonlar 

Profesyonel şekilde birçok kanaldan yararlanılması ve beklentilerdeki başarılara ulaşılması adına uzmanlardan destek alabilirsiniz. Böylece etkili stratejiler oluşturmak ve müşterilerinize hitap etmek istediğinizde, bunları sorun yaşamadan ve kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. 

İçerik Pazarlamanın Faydaları Nelerdir? 

içerik pazarlamasının faydaları
İçerik pazarlaması dijital platformlarda varlığınızı göstermenize yardımcı olacaktır.

Sosyal medya platformlarını tercih eden işletmelerin, marka itibarını arttırmak ve finansal hedeflerine ulaşmak için kullandığı, içerik pazarlamasının geri dönüşü, oldukça hızlıdır. Dijital alanda kullanıcı sayısının her geçen gün çoğalması, bu durumu daha kıymetli konuma taşır. Bu aşamada sektöre göre yararlanılacak mecranın seçilmesine de mutlaka dikkat edilmelidir. 

Hedef kitlenin yoğun şekilde bulunduğu ortamlar, öncelikli olarak belirlenmelidir. Böylelikle sunacağınız içeriklerle hizmet veya ürünlerinizi zorlanmadan tanıtabilirsiniz. Paylaşımlar için uygun saatleri de yine kullanıcı alışkanlıkları çerçevesinde değerlendirmek gerekir. İnsanların zihninde yer edinerek hemen o an olmasa bile ilerleyen zamanda sitenizi ziyaret etmelerini sağlayabilirsiniz. Elde edeceğiniz avantajların devamını, aşağıda inceleme şansınız bulunuyor. 

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ve Çevrim İçi Görünürlüğü İyileştirir 

İçerik pazarlama stratejisi içerisinde SEO’nun önemi son derece büyüktür. Arama motoru botlarının, web sitesini rahatlıkla taraması ve kullanıcılara öncelikli şekilde önermesi, işinizi bir hayli kolaylaştırır. SERP’lerde daha üst sıralarda kalıcı olarak yer edinmek için tüm düzenlemelerin benzersiz biçimde yapılması gerekir. Bu çalışmalar, aynı zamanda çevrim içi görünürlük amacına ulaşmanızı da sağlar. 

Kaliteli içeriklerin teknik detaylardan yardım alınarak oluşturulması, herhangi bir yerde markanızı görmeyen kişileri de sitenize getirir. Verdiğiniz hizmet ve sattığınız ürünlerle alakalı veya yakın konular hakkında blog yazıları yayınlamanız, müşterilerinize çözüm sunduğunuzun göstergesidir. Merak edilenlerin, tarayıcılarda aratılması sonucu kurallara uygun olarak yaptığınız paylaşımlar, kullanıcılara önerilir. Böylece içerik için siteye girenler, diğer kategorilerinizi de incelemeye meyilli olur. 

Sosyal Medya Pazarlama Getirilerini Arttırır 

İçerik pazarlamanın en önemli avantajlarının başında sosyal medyaya odaklanmak gelir. Düzenli ve aynı zamanda kaliteli içerikler, kitlenizi harekete geçirme aşamasında fazlasıyla yardımcıdır. Bu iki bileşen, birbirine oldukça sıkı şekilde bağlıdır. 

İçeriğinizi hazırlayıp sitenize yükledikten sonra vakit kaybetmeden sosyal medya hesaplarınızdan paylaşmalısınız. Sayfalara erişen kullanıcı sayısı, yükselmeye başladıkça alışveriş hızı da beklediğinizin üzerine çıkar. Ayrıca istediğiniz takipçi düzeyine ulaşırken biraz zamana ihtiyaç olduğunu da unutmamalısınız. 

Uzun zaman sürdürdüğünüz çalışmalar neticesinde yine de hesabınızı takibe alan kişi sayısı düşükse farklı yöntemleri deneyebilirsiniz. Bunların en etkili olanı, ücretli reklam vermektir. Özellikle başlangıç aşamasında bu tercih, son derece faydalıdır. İlerleyen dönemde ekstra ücret ödemeden oluşturduğunuz kitlenin yardımıyla büyümeye devam edebilirsiniz. 

Marka Adını Geniş Kitlelere Duyurur 

İçerik pazarlaması kaynakları eğer doğru biçimde kullanılırsa müşterilerin hafızasında yer almak ve birçok kullanıcı tarafından tanınmak mümkündür. Marka değerinin artması, hayallerinize kavuşmaya yaklaştığınızı gösterir. Dijital pazarlama sayesinde aynı ürünün farklı satıcıları arasında kararsız kalan kişiler, daha önce duydukları işletmeyi tercih etmeye eğilimlidir. 

Geniş kitlelere sesinizi duyurmak için mutlaka stratejilerinizi hayata geçirmelisiniz. Aynı zamanda yardım alarak daha az maliyetle çok yüksek oranda satış rakamlarına ulaşabilirsiniz. Diğer bir dikkat etmeniz gereken nokta ise ulaşılan müşterilerle iletişim halinde kalmaktır. Kullanıcılar merak ettikleri veya sorun yaşadıkları konular hakkında size danışabilmelidir. Böylelikle güvenmeleri daha kolay olurken sadık alıcılarınız arasına da girerler. 

İçerik Pazarlamanın Amacı 

içerik pazarlamasının amacı
İçerik pazarlamasının en temel amacı, çözüm sağlamaktır.

Kullanılacak yöntemlerin karşılığını alabilmesi için içerik pazarlamanın 4 temel amacı mutlaka rehberiniz olmalıdır. Çalışmalarınızda göz önünde tutmanız gereken noktalar şu şekildedir: 

 1. Planlama 
 2. Üretim 
 3. Dağıtım 
 4. Çözüm 

Gerekli koşulları yerine getirdikten sonra yeni paylaşımlar için süreçleri en baştan tekrar uygulamanız gerekecek. Böylece dijital varlığınızı korur ve daha rahat pazarlama yapabilirsiniz. 

Planlama aşamasında içerik detayları tam anlamıyla belirlenir. Bilgi, hedef kitle, yapı ve amaç tespit edilmelidir. Daha sonra ise üretim adımına geçilir. Özellikle SEO çerçevesinde kaliteli içerikler yaratılır. Bu noktada hangi kanallar üzerinden dağıtım yapılacağı da kararlaştırılmalıdır.  

Çözüm noktasına gelindiğinde içerik, enine boyuna analiz edilir. Performans değerlendirilerek hatalar veya eksikler net olarak görülür. Alınan derslerle birlikte planlamaya dönülerek başka içerikler için işlemler tekrarlanır. 

İçerik Pazarlama Aşamaları Nelerdir? 

Çevrim içi pazarlama stratejinizin görünen kısmı, içeriklerinizdir. Gelişiminizi hızlı ve üst seviyelerde sürdürmek için içerik ihtiyacınızı sürekli bir şekilde karşılamalısınız. Kaliteden ödün vermeden müşteri kararlarını doğrudan etkilemek, yapılacak çalışmalara bağlıdır. Yayınlanan paylaşımların beklentilere hitap etmesini sağlayın. 

Müşteri profiline uygun çok sayıda içerik üretilmesi, değerli kurallar arasındadır. İster basit isterseniz de kapsamlı yazılar paylaşın, mutlaka kullanıcılarınıza çözüm ürettiğinizden emin olun. Özenli bir şekilde, pazarlama amacınız doğrultusunda davranırken doğru dağıtım zamanı ve yerini de kesinlikle göz ardı etmeyin. 

İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır? 

içerik pazarlaması nasıl yapılır
Müşterilerle etkili iletişim içerik pazarlaması konusunda önemli detaylar almanızı sağlayacaktır.

Sürekli ve etkili paylaşımların esas amacı, müşterilerle kopmayan bağlantıların kurulmasıdır. Prensip olarak kullanıcı davranışlarının iyileştirilmesi ve değiştirilmesi hedeflenir. Aşağıda pazarlama kriterleri, araçları ve bileşenleri hakkında gerekli bilgileri bulabilirsiniz. 

İçerik Pazarlama Kriterleri 

Dijital ortamın en önemli parçası olan içerik pazarlaması aracılığıyla başarılı sonuçlar almak adına belirli standartlara sahip olunması gerekir. Bu standartlar, kullanıcıların alışveriş davranışlarını yönlendirir. Aynı zamanda içerik türüne göre çeşitli değişikliklerle karşılaşılabilir.  

Forumlar, sosyal medya ve web sitelerinde yayınlanan paylaşımlar, hedef kitleye dokunmanın en iyi yoludur. Önemli içerik pazarlama türleri sayesinde kalite oranı fazlasıyla yükseltilebilir. Genel olarak kriterlerden bazıları şunlardır: 

 • Ürün tanıtımı 
 • Haber 
 • Araştırma  
 • Video ve fotoğraf 
 • SEO uyumu 
 • Soru cevap etkinliği 
 • Liste 

İçeriklerin önceliği her zaman pazarlama üzerine kurulu olmalıdır. Paylaşımların görünürde bilgilendirme amaçlı olduğu düşünülse de arka planda yönlendirme yapılması, son derece gereklidir. 

İçerik Pazarlama Araçları 

Çalışmalara katkıda bulunabilecek pek çok araç bulunabilir. Görsel düzenlemeden link inşasına ve anahtar kelime kullanımından sosyal medya paylaşımlarına kadar gerekli düzenlemeleri yapabileceğiniz uygulamalardan destek alabilirsiniz.  

Site performansının geliştirilmesi, SEO düzenlemesi ve tanıtım gibi aşamaların tamamında yardım almak çok önemlidir. İstek ve hedeflerinizi alanında uzman kişilere aktarmanızla birlikte başka hiçbir detayla uğraşmanıza gerek olmaz. İşlemler profesyonel biçimde sürdürülür ve size de elde edeceğiniz avantajların tadını çıkarmak kalır. 

İçerik Bileşenleri 

İşletmelerin vermek istediği mesajlar ve site özelliklerinin ihtiyaç duyduğu özgün içerikler, ana fikir bileşeniyle tespit edilir. Düşünceleriniz, finansal ve müşteri hedeflerinizle bağlantılı olmalıdır. Olası müşterilerinizin içerik aracılığıyla kazanacağı faydaları bilmesi sağlanmalıdır. Bunun için; nerede, neler, neden ve ne gibi, soru kelimelerini kullanabilirsiniz. 

Mimari bileşeni, içerik formatıyla beraber görüntüleme ve düzenleme seçeneklerini gösterir. Özellikle hedef kitleye ulaşırken hangi kanalların tercih edilmesi ve detayların nasıl kullanılması gerektiği tespit edilir.  

Pazarlamanın kişi bileşenleri ise “kim” ve “nasıl” sorularıdır. Ekibinizde gerekli teknikleri uygulamaktan kimin sorumlu olduğu ve nasıl yayın yapılacağıyla ilgili deneyimli kişiler olmalıdır. Her ne kadar işlemlerin kolay görülme ihtimali olsa da sabır ve emek gerektiren süreçlerin doğru yönetilmesi gerekir. Bu yüzden sitemiz üzerinden bizimle iletişime geçerek istediğiniz her an yardım alabilirsiniz. 

İçerik Pazarlama Stratejisi Nasıl Belirlenir? 

içerik pazarlama stratejisi
İçerik pazarlama stratejisi oluştururken hedef, göz önünde bulundurulması gereken en temel faktör olmalıdır.

Dijital platformlar, marka adının duyurulması, tüketiciye ulaşılması, soruların cevaplanması ve etkileşime girilmesi aşamalarında ciddi şekilde kolaylık sağlar. Aynı zamanda işletmenin isim değeri de yükseltilmiş olur. Bu yüzden strateji, hassasiyetle belirlenmelidir. 

Doğru biçimde oluşturulmuş içerik planlaması, yükselmenin en büyük yardımcısıdır. Strateji ise temel olarak iki nokta üzerinde kurulur. Bu noktalar, vazife ve hedef tanımlarıdır. Böylelikle üretime karar verilmesine ve objektif bir gözle bakarak değerlendirme yapılmasına destek verilir. 

İşletmelerin yapacakları planlamada stratejinin etkili olması adına misyon ve vizyonun belirlenmesi gerekir. Daha sonra ise hedef kitle özellikleri detaylıca araştırılmalıdır. Satın alma davranışlarının algılanmasıyla devam eden çalışmalar sonucunda müşteri ihtiyaçları da tespit edilir. Gereksinim ve beklentilerin ışığında tamamlanacak planlama, marka bilinci oluşturulmasının yanı sıra kullanıcılarla daha yakın ilişki kurulmasına müsaade eder. 

Dijital kanalların hangisinin kullanılacağı belli olduktan sonra ise paylaşım yapılacak saat aralığının bilinmesi de önemlidir. Ayrıca halihazırdaki veya yeni müşterilerinize istediklerini veremezseniz, başarıdan söz edilmesi de güçleşir. Samimi, içten, sade ve net bir dil kullanmanız halinde etkileyici olma fırsatını kolayca yakalayabilirsiniz. 

Geleneksel ve Dijital İçerik Pazarlama Arasındaki Farklar Nelerdir? 

Gelişen teknoloji ve sosyal medya mecralarının etkileri aracılığıyla doğal olarak pazarlama yöntemleri de değişmeye başladı. Dijitalin bu denli öne çıkması sonucunda geleneksel teknikler, artık çok sık tercih edilmiyor. Aralarındaki önemli farklılıklar ise şu şekilde sıralanır: 

 • Kullanılabilirlik düzeyi 
 • İletişimin verimliliği 
 • Kapsam genişliği 
 • Çalışanların görevleri 
 • Marka denetimi 
 • Etkili zaman kullanımı 

Dijital içerik pazarlama sayesinde gelişen tüm bu etkenler, hedeflere daha hızlı ulaşılmasını mümkün hale getirmiştir. 

Kullanılabilirlik Düzeyi 

Geleneksel pazarlama yöntemlerini kullanmak için kısıtlı ve spesifik imkânlar vardır. Ancak dijital sistemde hiçbir engelle karşılaşmadan 7 gün 24 saat aktif olarak düzenleme yapılabilir. Ayrıca bu avantaj, olası hataların düzeltilmesi için de oldukça kritiktir. 

İletişimin Verimliliği 

Dijital pazarlama tekniklerinde geri dönüş almak çok kolaydır. Verilen reklamların veya yapılan paylaşımların görülmesi sonucunda müşteriler, basit bir şekilde soru sorabilir. Aynı zamanda istediği kanaldan iletişim kurarak gördüğü hataları iletebilir. Bununla birlikte diğer kişilere görülen içeriğin gönderilmesi de pratiktir. Geleneksel yöntemde ise iletişimin tek yolu reklamların dinlenmesidir. İrtibat kurmak için ekstra bir uğraş gerekir. 

Kapsam Genişliği 

Kapsamlı bir pazarlama, işletmelerin her zaman işine yarar. Dijital şekilde düzenlenen paylaşımlar, daha çok kişiye oldukça fazla yoldan ulaşma fırsatı verir. Bilgisayar veya mobil cihazlar üzerinden kullanıcılar detaylıca bilgilendirilebilir. 

Çalışanların Görevleri 

Geleneksel tekniklerde pazarlama ve halkla ilişkiler gibi departmanlara ihtiyaç duyulur. Reklam verme süreçleri için yapılması gereken çalışmaların ve ayrıca prosedürlerin fazlalığı uğraştırıcıdır. Dijital ortamda üretilen içerikler için ajanslarla birlikte sosyal medya bölümleri bulunur. Bu çalışanlar, üretim sürecinde daha geniş hareket alanına sahiptir. 

Marka Denetimi 

Pazarlama yöntemlerinin tamamında tüketicinin korunması esastır. Müşterilerin, haklarını bilerek hareket etmesine müsaade edilmelidir. Herhangi bir yoldan taleplerini ve görüşlerini ileten kullanıcıların bildirimleri dijitalde kolayca görülür. Böylelikle geri dönüş yapmak çok daha basittir. Bu sayede aktif bir marka denetimi söz konusudur. 

Etkili Zaman Kullanımı 

Geleneksel pazarlamada oldukça uzun bir düzenleme yapılması gerekir. Aynı zamanda yapılan hatanın giderilmesi de fazlasıyla zaman alır. Dijital tekniklerin kolaylığı sayesinde istenen her an güncelleme yapılabilir. Etkin müdahale şansı, bu yöntemi ayrıcalıklı hale getiren önemli faktörlerden biridir. 

En İyi İçerik Pazarlaması Örnekleri 

en iyi içerik pazarlama örnekleri
Starbucks, Netflix gibi projeler en iyi içerik pazarlama örnekleri arasındadır.

Öncü markalar, elde ettikleri konum ve ortaya koydukları içeriklerle fark yaratmaya devam ediyor. Geçmiş dönemlerde yalnızca belirli reklam araçlarını kullanabilirken şimdilerde ise son derece kapsamlı paylaşımlar yapılabiliyor. 

Nispeten büyük işletmeler, müzik, video ve makale gibi içeriklerin tamamına hak ettiği değeri gösterir. Aynı zamanda sosyal medya platformlarının hepsinde aktif olarak dört koldan müşterilere ulaşılır. Böylelikle pek çok kişinin aklında soru işareti kalmadan güvenleri kazanılmış olur. Bu firmaların ajans ve uzmanlardan destek alarak gerekli yatırımları yaptıkları da unutulmamalıdır. 

Marka ismi olarak belki yüzlercesi sayılabilir. Fakat ekstra ön plana çıkan ve en iyi içerik pazarlaması örnekleri arasına giren bazı firmalar şunlardır: 

 • Google 
 • Coca-Cola 
 • Starbucks 
 • Disney 
 • Amazon 
 • Netflix 

Siz de parmakla gösterilen bir işletme olmak istiyorsanız, profesyonel desteği mutlaka düşünmelisiniz. Özellikle içeriklerinizin teknik ve anlamsal bakımdan benzersiz olması adına acele etmenizde fayda var. 

İçerik Pazarlamasında Yapılan Hatalar 

Günümüzde markaların daha çok kişiye ulaşmasının en kıymetli yollarından olan içerik pazarlaması, tüm aşamalarda titizlik gerektirir. Farklı süreçlerde yapılabilecek hatalar veya gözden kaçabilecek detaylar, olumsuz etkileri ortaya çıkarabilir. Bu sebeple hedeflenen düzeye ulaşmak, normalden çok daha fazla süre alabilir. Marka bilinirliği, hizmet ve ürün kalitesi, işletme değerleri gibi bütün özelliklerin doğru biçimde yansıtılması için dikkatli çalışmalar gerçekleştirilmelidir. 

Genel olarak sorun yaşanmasına sebep olan durumları aşağıda inceleyerek önlem almanız gereken konuları belirleyebilirsiniz: 

 • Hedef kitle analizini yanlış yapmak ve doğal olarak müşterilerin ilgisini çekememek 
 • Samimiyet ve içtenlikten uzak içerikler paylaşmak 
 • Farklı markaların paylaşımlarını birebir kopyalamak 
 • Strateji planlaması yapmadan çalışmalara aceleyle başlamak 
 • Marka adını paylaşımlara haddinden fazla eklemek 
 • Üretilen içerikleri yanlış platformlarda yayınlamak 
 • Detayların tamamına hâkim olan profesyonellerden yardım almamak 

Yanlış uygulamaları hayata geçirmemek ve beklediğiniz olumlu sonuçlara çok kısa zamanda ulaşmak için etraflıca bir araştırma yapmalı ve uzman görüşlerini dinlemelisiniz. 

“İçerik pazarlaması nedir?” sorusuna cevap aradığımız bu içeriğimiz ve çok daha fazlası için bizi takip etmeye devam edin. 

Sıkça Sorulan Sorular 

İçerik Pazarlama Stratejisi Nedir?

Belirli bir ilgi düzeyi ve değere sahip olan tutarlı içeriklerin üretilmesi, pazarlama stratejisinin en önemli adımıdır. Halihazırda bulunan ve olası alıcıları etkilemek amacıyla gerçekleştirilen çalışmalarının tamamı, içerik pazarlama stratejisi olarak adlandırılır.

İçerik Pazarlama Neden Önemli?

İçerik pazarlaması, hizmet sağlayıcıları ve markalar için kolaylıkla iletişim kurulmasını sağlar. Erişilebilir olmak ve kullanıcıları harekete geçirerek alışveriş yapmayı teşvik etmek amacıyla kullanılır. Özellikle dijital yöntemlerle yapılan işlemler, geri dönüşler üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir.

Dijital İçerik Pazarlama Kanalları Nelerdir?

Pazarlama süreci için birçok farklı kanal kullanılabilir. Sosyal medya, mobil uygulama, SMS, e-mail ve web siteleri, içeriğin etkili biçimde üretilerek paylaşılmasını kolaylaştırır.

7 / 24 İletişime Geçebilirsiniz

İletişime Geç

Ekip arkadaşlarımız 24 saat içerisinde dönüş yapacaktırlar. 

Thanks for sending Email!

Processing...