Blog İçerikleri için Doğru Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

Blog İçerikleri için Doğru Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

Blog yazıları, farklı ilgi alanları üzerine çeşitli bilgilerin derlendiği, okuyucuya en iyi şekilde hitap etmeyi amaçlayan içeriklerdir. Genel olarak web sitenizin alanını ve hedef kitlenin ilgisini çekecek başlıkları tasarlıyor olsanız da iyi bir odak anahtar kelime seçmediğiniz sürece tıklanma oranını artırmanız mümkün değildir. Bu nedenle anahtar kelime bulma amacıyla geliştirilen çeşitli araçlar kullanıma sunulmuş ve son derece başarılı veriler ortaya koymuştur.

Anahtar kelime, arama motoru kullanıcısının bilgi almak istediği konuda, Google ya da diğer araçlara yazmış olduğu kelimeler bütünüdür. Bu noktada kendinizi, kullanıcı yerine koyarak herhangi bir konuda bilgi almak için hangi kelimeler bütününü kullanacağınızı düşünebilirsiniz. Web siteniz için aranma hacmi yüksek olan kelimelerle içerik üretmeniz, potansiyel kitlenizin de karşısına çıkmak için en önemli adımdır. İçeriğimizde, bu konu hakkında bilmeniz gereken tüm detayları yakından inceliyoruz. 

Anahtar Kelime Analizi Nedir? 

Doğru anahtar kelimeleri seçmeye başlamadan önce anahtar kelime bulucu kullanarak kapsamlı bir alternatif fikir listesi geliştirmeniz gerekir. Yüzlerce ilgili anahtar kelimeyi bulmanıza yardımcı olan Adsense kelime analizi gibi ücretsiz bir aracı kullanarak bu işlemi hızlandırabilir ve kolaylaştırabilirsiniz.

Ücretsiz anahtar kelime aracı kullanımıyla; seçtiğiniz kelimenin aylık aranma hacmini, ikincil kelimelerin birincil anahtar kelimenizle alaka düzeyini, rakiplerinizin bu sözcükleri kullanıp kullanmadığını görmeniz mümkündür.

Bir anahtar kelimenin değeri; işletmenizle, blog içeriğinizle, ürünlerinizle veya hizmetinizle olan ilişkisidir. Bu kelimeleri bulmak ve seçmek kolay gibi görünse de oldukça detaylı bir analiz gerektirir. Anahtar kelime planlayıcı kullanımınız ne kadar profesyonelleşirse istediğiniz kitleyi çekme kabiliyetiniz o denli gelişir.

Blog Siteleri için Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır? 

Anahtar kelime araçları, doğru anahtar kelimeleri bulmak için etkili bir şekilde kullanılabilir.

Anahtar kelime analizi için kullanabileceğiniz araçlar ve manuel araştırma teknikleri vardır. Öncelikle Google’ın ön plana çıkardığı web sitelerini inceleyerek işe başlayabilirsiniz. Bu yöntem nispeten yavaş ilerler ve kesin sonuçlara ulaşmanız zordur. Ancak ilk etapta analiz araçlarına ücret ödemek istemiyorsanız, tercihleriniz arasına ekleyebilirsiniz. 

Bu noktada web sitenizin ana teması üzerine örnekler vermemiz, konuyu daha iyi anlamanız açısından önemlidir. Örneğin, moda üzerine açmış olduğunuz bir blog sitesinde, anahtar kelime örnekleri de konuya uygun terimleri içerecektir. Şayet makyajla ilgili bir yazı hazırlamak istiyorsanız, Google’a “Makyaj trendleri” kelimesini yazın ve sayfanın en altına inerek “İlgili Aramalar” kısmını inceleyin. Google burada, en çok aranan ilgili kelimeleri karşınıza çıkaracaktır.

En çok tıklanan anahtar kelimeler üzerinden ilerlemediğiniz takdirde, içeriğiniz arama sonuçlarında ilk sayfalarda yer almaz. Bu nedenle eğer web sitenizin iyi bir otoritesi yoksa, önceliğiniz “Kolay” olarak nitelendirilen anahtar kelimelerle başlamak olmalıdır. Anahtar kelime zorluğunu ise ancak ücretli bir araç kullanarak tespit edebilirsiniz. 

Ücretli ve ücretsiz birçok analiz aracını değerlendirme şansınız vardır. İçeriğimizin devamında, hem blog siteleri hem E-ticaret sitelerinin yararlanmış olduğu analiz teknikleri ve araçları görebilirsiniz. 

Google Aracılığıyla Kelime Analizi 

Google; arama yaparken bir kelimeyi yazmaya başladığınızda, aramalarınızı daha hızlı tamamlayabilmeniz için etkileşimli önerileri sunarak size yardımcı olacaktır. Tahminler Google’da daha önceden yapılan gerçek aramalardan gelir; aranan kelimelerle, konunuzla ve önceki aramalarınızla ilgili olarak yaygın ve trend olanları size sunar. 

Bu algoritmik filtreleme sayesinde herhangi bir programa ihtiyaç duymadan, yalnızca arama tahminlerinden yola çıkarak anahtar kelime analizinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak Google daha çok sizin aramalarınızı baz alarak ve çeşitli değişkenlere bağlı olarak ilişkilendirme yapacağından, her zaman en popüler arama terimlerini karşınıza çıkarmaz.

Anahtar Kelime Araçları ile Kelime Analizi 

Anahtar kelime analizi için özel olarak tasarlanmış pek çok araç bulunmaktadır. Doğru kullanıldığında ve en iyi anahtar kelime araçlarıyla çalışıldığında; hedeflediğiniz doğru anahtar kelimeyi bulmak kolaylaşır. Doğru araçlar size gerçekten sıralamanız için işe yarayan verileri verir. 

Her yönüyle kullanışlı ve daha spesifik kullanım durumlarında başarı gösterebilen 4 anahtar kelime aracını yazının devamında sizler için anlattık.

Ubersuggest 

Henüz yeni bir blog sitesine sahipseniz ve geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız, Ubersuggest sizin için ideal bir araçtır. “Anahtar kelime nasıl bulunur?” sorusuna yanıt bulmanız adına sitesinde çeşitli direktiflere yer verilmiştir. 

Bu kelime aracıyla ücretsiz şekilde hem odak kelime hem de ekli ifade içeren yüzlerce öneri bulabilirsiniz. Ayrıca web sitesi analizlerinin de yardımıyla her bir anahtar kelimenin hacmi, rekabet oranı ve hatta sezonluk eğilimleri dahi görebilirsiniz. 

Herhangi bir anahtar kelime için en iyi performans gösteren içerik parçalarını derinlemesine inceleyin. Böylece insanların daha çok ilgilendiği konular hakkında yazabilirsiniz.

Google Trends 

Google Trends ile Google’da yapılan aramalara erişim imkanı bulursunuz. Kişisel bilgilere erişim olmaksızın yapılan aramaların konusu belirlenir, toplanır ve dünya bazında yahut şehir düzeyinde; belirli bir konuda yapılmış arama analizlerini kullanmanızı sağlar. Google Trends verileri insanların günlük olarak Google’da yaptığı aramaları güvenilir şekilde yansıtır. Bu nedenle birçok marka, diğer araçlarla birlikte bu aracı da kullanmaktadır.

Semrush 

Semrush ile milyonlarca ulusal ve yerel anahtar kelimeyi tespit edip uygun tercihler yaparak sitenizin trafiğini artırabilirsiniz. Sitenizin gücünü, popülerliğini ve SEO performansını iyileştirecek yeni fikirler edinebilir, rakiplerinizin stratejilerini analiz ederek sitenizin performansını artırma imkanı bulabilirsiniz. 

Araç içerisinde; rakip analizi, anahtar kelime boşluğu, siteye genel bakış gibi farklı opsiyonlar vardır. Alan adını ilgili kısma girdiğinizde, rakiplerinizi ve siteye genel bakışı otomatik olarak karşınıza çıkarır. Böylece sadece anahtar kelime analizi değil, rakip analizi ve trafik analizi gibi birçok veriye aynı kanaldan ulaşabilirsiniz. 

Ahrefs 

8 milyarın üzerinde aramayla oluşturulmuş veritabanından alakalı anahtar kelimeleri bulabilirsiniz. Her anahtar kelime, tamamı tıklanma verileriyle desteklenen yerel ve global aylık arama hacmi tahminleri ve diğer gelişmiş SEO ölçümleriyle birlikte gelir. Organik trafik potansiyeli yüksek olan kelimeleri sunarken kullanılmayan anahtar kelimeleri filtreleyen içeriğiyle sizi gereksiz yükten kurtaran oldukça kullanışlı bir kelime aracıdır.

Odak Anahtar Kelime ve Yardımcı Anahtar Kelime Analizi

SEO çalışmaları, web sitelerinin arama motoru sıralamalarını iyileştirmeyi hedefler.

Odak anahtar kelime, yazınızın arama motorlarında üst sıralamalarda çıkmasını sağlayan arama terimidir. Bu nedenle hedef kitleniz arama motorlarında belirli bir kelime öbeği veya anahtar kelimeyi aradığında, sizi bulmalıdır. En çok kullanılan anahtar kelimeler arama hacmi yüksek olduklarından dolayı içeriğinizin trafiğinin yoğunlaşmasına yardımcı olur. 

Odak Anahtar Kelime Nasıl Belirlenir?

Odak anahtar kelimenizi bulurken insanların aradığı terimleri tespit etmeye çalışmalısınız. Bir gönderinizin ya da web sitenizin arama sıralamalarında görünmesini istiyorsanız, uzun kuyruklu kelimeleri kullanmak başarı ihtimalinizi artırır. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler genellikle daha fazla kelimeden oluşur ve başında popüler odak anahtar kelimemiz bulunur. Daha az popüler aramalar olsalar dahi, rekabet seviyesi düşük olduğundan dönüş alması ihtimali yüksektir.

Anahtar kelimenizin, ona ekleyeceğiniz kuyrukları belirlemeden önce aranma hacmini kontrol edin. Belirli bir dönemde ne sıklıkla arandığı, zaman içinde arama hacminde meydana gelen değişiklikleri kontrol ederek hangi odak kelime üzerinde yoğunlaşmanız gerektiğini tespit edebilirsiniz.

İkincil Anahtar Kelimeler nasıl Belirlenir?

İkincil anahtar kelimeler de metin içerisinde organik bir şekilde kullanmanız gereken sözcükler bütünüdür. Bu terimlerin doğru kullanımı, web sitenizin trafiğinin artması ve arama sonuçlarında üst sıralarda yer alması için önemlidir. İkincil anahtar kelimeler, tercih ettiğiniz hedef kitlenin bir arama motorunu kullanırken bilmek isteyebileceği veya arayabileceği nüansları, alt konuları ele alacak şekilde tasarlanmalıdır.

Bu terimlerin her biri, içeriğin ana başlığıyla ilgili olmalıdır. Özellikle odak anahtar kelime, başlığınızın içerisinde mutlaka geçmelidir. İkincil anahtar kelimeleri ise alt başlıklarda kullanabilirsiniz. 

Genellikle uzun kuyruklu kelimeler, ikincil anahtar kelime olarak değerlendirilir. Örneğin, “Saten abiye” keyword’ü için belirlenecek diğer keyword’ler; “kırmızı saten uzun abiye” veya “Saten abiye modelleri 2023” gibi konuyla ilgili, daha uzun terimlerden oluşan sözcükler bütünüdür.

Müşteri Deneyimi Nedir? Müşteri Deneyimi Yönetimi ” yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz! Doğru kelimeler ile içeriğinizi tamamlayın.

7 / 24 İletişime Geçebilirsiniz

İletişime Geç

Ekip arkadaşlarımız 24 saat içerisinde dönüş yapacaktırlar. 

Thanks for sending Email!

Processing...